Çeşitli kayaçların jeomekanik özelliklerinin jeofizik yöntemlerle belirlenmesi
Determination of geomechanical properties of various rocks by using geophysical methods
  1. Tez No: 410818
  2. Yazar: BEŞİR AKGÜNEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZÜHEYR KAMACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Sismik hızlar büyük ölçüde kayaç türü, yoğunluk, tane büyüklüğü ve şekli, porozite, sıcaklık, su içeriği vs. gibi parametrelerden etkilenir. Bunların dışında kayaçlar içinde bulunan eklemlerin, süreksizlikler ve süreksizlik yoğunluğunun da sismik hızlar üzerindeki etkileri bilinmektedir. Bu çalışmada yedi farklı kireçtaşı mermer numune üzerinde paralel ve farklı yönlerde kesilerek oluşturulan prizmatik yapay süreksizlik test blokları dizilerinde ultrasonik P dalga hızı (UPV) ölçülmüş ve süreksizlik sayıları ile UPV hızları arasındaki ilişkiler istatistiksel olarak incelenmiş ve sonuçlar literatürdeki değerlerle karşılaştırılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, sismik hızlar her iki modelde de süreksizlik oranının artmasıyla azaldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Seismic velocities substantially rock type, density, grain size and shape, porosity, temperature, water content, etc. is influenced by such parameters. In addition the density discontinuity and discontinuities in the rock are known effects on seismic velocities. In this study, seven different limestone marble samples in the parallel and series of prismatic artifical discontinuities test blocks are formed by cutting in different directions ultrasonic P-wave velocity (UPV) werw measured and the realtionship between discontinuities number with UPV rates were statistically analyzed and the results were compared with values in the literature. According to the obtained results, both models is seen in seismic velocities been decreasing with the increase of joint rates.