Yazılı basında çevre imajı: Milliyet, Cumhuriyet, Zaman örneği
Environment image on printed press: Cumhuriyet, Milliyet and Zaman issues
  1. Tez No: 41082
  2. Yazar: YASEMİN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. KEMAL GÖRMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
m ÖZET YAZILI BASINDA ÇEVRE İMAJI: Cumhuriyet, Milliyet ve Zaman Örneği Dünyada yaşanan çevre sorunlarına koşut olarak Türkiye'de de çevre sorunları yaşanmaktadır. Kalkınma ve sanayileşme politikaları ile çevre politikalarının uyum içinde olması gerekmektedir. Dengeli çevre politikalarını yürütecek yönetimleri, seçecek olan ve denetleyecek olan halkın, çevre bilincine sahip olaması gerekmektedir. Halkın çevre konusunda duyarlı davranması, bu konuda bilgilenmesi ve bilinçlenmesi ile mümkündür. Bu noktada iletişim araçlarının önemini anımsamak gerekmektedir. İletişim araçlarının içinde yazılı basın, bu çalışmanın konusudur. Trajları ve çevre konusuna ilgileri nedeniyle Milliyet, Cumhuriyet ve Zaman gazeteleri örnek olarak incelenmiştir. Çevre Yasası'nın çıktığı, Çevre Bakanlığı'nın kurulduğu tarihi içeren 1983 ve 1991 Ağustos ayları ile çevre adına herhangi bir gelişmenin olmadığı 1994 yılının Ağustos ayı gazetelerine yapılan içerik analizi sonucunda; Milliyet'in yalın bir çevre imajı yarattığını söylemek mümkündür. Cumhuriyet ve Zaman ise haber vermenin yanı sıra çevre adına belli bir politikayı da sürdüren gazetelerdir. Bu konuda yorumlara araştırmalara daha fazla yer vermektedirler. Verilere göre; en fazla çevre haberi, Cumhuriyet gazetesinde yer almıştır. Çevrenin giderek daha fazla gündemimize girdiği görülmektedir. Çevre haberleri hafta sonlarının vazgeçilmez haberleri ya da konuları arasında yer almaktadır. Çevre haberleri, iç sayfalarda köşe yazısı, dizi yazı gibi türlerden fazla olarak kullanılmaktadır ve fotoğrafsızdırlar. Bunu da çoğunlukla tek sütunluk haberler olmaları ile ilişkilendirmek mümkündür. Çevre yasasına aykırılık ve kurumların eleştirisi ile sıkça karşılaşmak mümkündür, ancak mevcut yapının kurum ve yasalar bazında işlev görebileceği de sıkça dile getirilmektedir. Kirlilik en önemli çevre sorunu kaynağı gösterilmekle birlikte, çevreye karşı bilinçsiz yaklaşımlar, orman ve yeşil alanlar en sık kullanılan temalardır. Buna karşın çevre kirliliği ile doğal denge ilişkisine değinilmemiştir. Kültür ve tabiat varlıklarının yok olması dile getirilmekle birlikte, tarihsel çevre konusuna ilgisiz kalınmıştır. Yazılı basma göre resmi kurumlar kadar halk da çevre sorunlarına yol açmaktadır ve duyarlı bir toplum olmak gerekmektedir. Oysa aynı yazılı basın, çevre sorunlarında halk katılımı konusunda son derece duyarsızdır. Çevresel etki, halk katılımıIV için önemli bir aşama ve ayrıntı iken yazılı basında çıkan haberlerin yarıdan fazlasında rastlanmayan bir konudur. Yönetimin çevre politikasını eleştiren basın, bir yandan da kimi zaman onaylayarak, kimi zaman pasif kalarak adeta desteklemektedir. Haber kaynağı olarak uzman görüş çok azdır. Türk kaynaklar, doğal olarak yoğunlukla kullanılırken gazetecilikte önemli olan araştırmacılık, çok gerilerde görülmektedir. Yetkili kişi kavramı, haber kaynağı kişiler arasında en fazla kullanılmaktadır. Haberlerin çoğunluğu görüşme ve açıklamalara dayanmaktadır. Tanımlabilen yetkili kişiler ağırlıklı olarak merkezi hükümet ve yerel yönetimlerdir. Sivil toplum örgütleri bu anlamda çok küçük değerlere sahiptir. Yazılı basın, görevinin gereği doğrudan bilgi veren haberleri kullanmaktadır ve yazdıkların! olumlayan bir yaklaşım içindedir. Çevre haberleri çoğunlukla yerel ölçekte kalmaktadır. Bu da çevrenin bütünlüğünün kavranmadığını göstermektedir. En fazla haber, belediyeler ve valilikle ilgilidir. Sivil toplum örgütlerine kapalı bir yazılı basın söz konusudur. Yazılı basın, halkın bilgilenmesini sağlarken tek taraflı bir haber akışı ile etkileşime kapalı bir görünüm sergilemektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY ENVIRONMENT IMAGE ON PRINTED PRESSES: Cumhuriyet, Milliyet and Zaman Issues. Similar environmental problems are also available in Turkey as like as the environmental problems inspected all over the world. Development and industrialization policies should be in accordance with the environment policies. People who will elect and control the administrations which will apply stable environment policies, should have the environment consciousness. This is only possible that, if people should be sensible enough about environment and improve their knowledge and feeling. At this point, it is necessary to remember the importance of the communication tools. Among the communication tools, printed press is the subject of this research. Milliyet, Cumhuriyet and Zaman newspaper issues were taken as samples, because of their circulation numbers and their interest on environment subject. As a result of the analysis made on the months of August in 1983 and 1991, in which the Environment Law was issued and the Ministry of Environment was established and also analysis made on the August of 1994 in which any developments were carried out on behalf of environment, it is possible to say that a pure environmental image was created by Milliyet. Besides Milliyet, Cumhuriyet and Zaman are the newspapers following a definite policy on environment as well as providing the news. On this subject these newspaper have given more place to the comments and researches. According to the data inspected, the greatest number of environmental news were founded in Cumhuriyet newspaper. It is seen that the environment subject is occupied more place in our agenda. Environmental news are most favorite news and subject in weekend issues. Such news are usually located in inside pages, as corner letter or serial articles without any photographs because these are only small (one column) size news. However, It is possible to be face to contradiction with the environmental laws and institutional disagreements, but it has been often said that the existing is structure applicable on the basis of functions both the institutions and laws. However the dirtiness is shown as the most important environmental problem source, but unconsciousness approaches on environment, forest and green fields are the most favorite subjects. But, the relation between environmental dirtiness and natural balance is not considered. Hence, the disappearance of cultural and natural values are underlined but, historical part is neglected.VI According to the press news, as well as the official institutions the public is also creating environmental problems. People should be sensible enough on this subject. However, the same presses are not paying enough attention on public participation subject on environmental problems. Environmental effect subject is an important step and a precise detail for public participation but, it is not included in more than half of the news issued in presses. As press critizing the environment policy of the management, on the other hand, it has likely supported to the policies by agreeing directly or by showing no response. Experienced vision was not much important as a source of information. Naturally, Turkish sources were mainly evaluated but, the research was found as very low level altough it has been the important thing in press sector. Responsible person concept is used mainly among the people taken as the source of information. Most of the news were supported by the explanations and interviews. Definite responsible people were mostly addressed as central government and local governments. Non governmental organizations have very little importance in this meaning. As its duty, the printed press was usually using the news which was giving the direct information. And, has an approach agreeing with printed material. Environmental news were mostly left as local scale, and this reveals that environmental unity was not understood completely. Most of the news were interested in the municipalities and provinces. There is a reality that the printed press is closed to non governmental organizations. As the printed press was providing information to public and it shows a non interactive appearance by one sided information flow.