Reading pro-environmental image of the city via urban equipment: Milan example
Kentin çevre dostu imajını kentsel donatılar üzerinden okuma: Milano örneği
- Tez No: 560031
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMİLE TİFTİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Şehircilik ve Bölge Planlama, Architecture, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Kentlerde yaygınlaşmaya başlayan çevre yanlısı davranış literatürde çevresel psikoloji alanı tarafından incelenmektedir. Ancak bu çalışmalar kapsamında incelenen konuların kentsel çevre kapsamında araştırılması eksik kalmaktadır. Bu sebeple Kevin Lynch'in kent imgesi teorisinden yola çıkarak kentin çevre yanlısı imajının kentsel ekipman sayı ve yerleşimleri kapsamında okunması hedeflenmiştir. Tez kapsamında literatürde incelenen konular kentsel donatı elemanları ve kent mobilyaları, çevre psikolojisi, çevre yanlısı davranış ve tutum, çevresel algı, kent imgesi, kamusal alan ve boşluk gibi konulardır. Liteatür arka planında kurulan bu ilişkilerin sayesinde, kentlerde kentsel donatı elemanları, mobilyalar ve aksesuarlarla kent kullanıcısına ne gibi mesajlar verilmek istendiği çözümlenmiştir. Verilen mesajlarda çevre yanlısı tutuma odaklanılmıştır. Bu noktada yalnızca yalnızcı yazılı tabela ifadeleri değil görsel mesajlar da önemlidir. Tez kapsamında, kent imgesi ve donatı elemanlarının ilişkisini inceleyen diğer çalışmalardan farklı olarak spesifik bir ekipman türüne yönelinmiştir. Seçilen spesifik kentsel donatı elemanları kentin çevre yanlısı yaklaşımının imgesel boyutta incelenmesine olanak tanıyan, görsel, yazılı ya da fonksiyonel mesajlar içeren (örn: bisiklet durakları, tabelalar, çevre koruma ve temizlik araçları, giysi bağış kutuları, v.b) elemanlardır. Bu kapsamda, yalnızca atık toplama görevi gören ve üzerinde herhangi bir mesaj bulundurmayan çöp kutuları ve yalnızca bisiklet parkı amacıyla yerleştirilen ve yine bir mesaj içermeyen kent mobilyaları incelemeye alınmamıştır. Çalışmanın yöntemine yönelik olarak kentin tamamını ifade eden bir sonuca ulaşılabilmesi için kentte merkezden çepere uzanan üç alan seçilmiş olup bunlar, tarihi merkez olan Duomo bölgesi, konut bölgesi olan ve üniversiteyi (Politecnico Di Milano) içine alması ile öne çıkan Citta Studi bölgesi, üçüncü ve son olarak kent çeperinde yerleşmiş olan Lambrate bölgesidir. Citta Studi bölgesi merkez ve çeperin arasında konumlanmıştır. Alan seçimlerinde dikkat edilen bir başka unsur -merkez, çeper ve ara bölge yaklaşımından farklı olarak- incelenecek alan büyüklüklerinin birbirine yakın olmasıdır. Bu noktada, yerel belediye olan Comune Di Milano'nun belirlediği sınırlardan faydalanılmıştır. Bu sınırlara göre belirlenen 3 alanın da boyutları birbirine yakındır. Ancak incelemeler başladığında Lambrate bölgesinin kent çeperinde yer almasından kaynaklı olarak belirli bir noktadan öteye geçilememiştir. Çünkü bölgenin anayol ile sınırlanan kısmından ötesinde konut yerleşimi bulunmamaktadır, ayrıca yaya ve bisikletli olarak geçilmesi de mümkün değildir. Alanda yapılan gözlemler sırasında Google MyMaps adlı uygulamanın yardımıyla bulunan kentsel donatı elemanları very olarak kaydedilmiştir. Sonrasında Kevin Lynch'in teorik yaklaşımlarından hareketle alanların tümümünün imgesel ifadeleri çıkarılmıştır. Yani bölgeler, sınırlar, yollar, bölgeler, nirengi ve odak noktaları kapsamında incelenmiştir. Fakat burada seçilen alanlar kendi içlerinde işlevlerinden ötürü kentte bölgeleri oluşturdukları için bölge sınırları içinde kalan alanlarda Kevin Lynch'in tanımına uyan,“işlevsel ya da fiziksel bir özellikten ötürü bölgeleşme”arayışına girilmemiştir. Kısaca alanlar, hem işlevsel hem de fiziksel olarak kendi içlerinde Milano kenttinde“bölge”olarak çalışmaktadırlar. Duomo tarihi merkezdir ve kentin turistik özelliklerini taşıyan bölgedir. Citta Studi bölgesi üniversite fonksiyonunu üstlenmiştir ve bölge sınırları içerisinde bu işlevin yükünü paylaşan konutlar üniversiteden daha büyük bir alana yayılmıştır. Bu durumda bölge kentin tümü için ele alındığında üniversite bölgesidir ancak çalışma kapsamında öğrencilerin konaklamasını da barındırdığından ötürü konut bölgesi olarak ele alınmıştır. Merkezden çepere doğru ele alınan bir yaklaşımda alanı“konut bölgesi”olarak adlandırmak daha doğru gözükmüştür. Bunlara ek olarak Lambrate'de işlevsel bir bazda bir bölgeleşmenin olup olmadığına karar vermek zordur. Çünkü Lambrate'nin kullanıcı algısında üniversite bölgesine yakınlığı, öğrenci bütçesine uygun konutları, ofis ve fabrikaları, Duomo'ya uzaklığı, kentten çıkışı andırdığı, tren istasyonu ve ulaşım fonksiyonuyla öne çıkmaktadır. Fakat Lambrate'nin bölgeleşmesinde bölgenin en spesifik özelliği olan kent çeperi bölgesi olma durumu asıl öne çıkandır. Odak noktaları ise kentte başka nedenlerden ötürü oluşmuştur ya da oluşturulmuştur. Kentte en çok öne çıkan ve tasarımsal yaklaşımlarda dikkate alınan odak noktası Duomo Katedrali tarafından domine edilen Duomo Meydanı'dır. Kentin en kalabalık noktasıdır. Buna ek olarak alanlardaki diğer odak noktaları da inceleme dahilindedir. Bu sebeplerle alanlardaki kentsel ekipman-donatı-mobilya-objelerin tümü“Tanımlayıcı İstatistiksel Analiz”yöntemiyle incelenmiş, sayısal veri olarak tablolaştırılmıştır. Hangi ekipman türünün bölgede ne miktarda bulunduğu kaydedilmiş, daha sonra incelenmiş olan alanlarda öne çıkan baskın imgelere yönelik yapılacak olan istatistiksel incelemelere bir taban oluşturması için kaydedilmiştir. Böylelikle alanların beş ana imge elemanı üzerinden incelemeleri genelden özele şeklinde yapılmıştır. Alanların imgelerinde baskın imgesel elemanların öne çıktığı görülmektedir. Kısaca bunlar, Duomo tarihi merkez bölgesi için nirengiler (Duomo Katedrali, Vittorio Emmanuele Çarşısı, L.O.V.E. heykeli, Velasca Kulesi, St. Ambroggio Kilisesi, v.b.), Citta Studi bölgesi için yollar (üniversite çevresinde öğrenciler tarafından sıkça kullanılan yollar, ana caddeler, ulaşım hatta görevini üstlenen yollar), Lambrate bölgesi için ise tren yollarının ve bir anayolun oluşturduğu sınırlar öne çıkmaktadır. Bu durumda baskın imge elemanları üzerinde ve etrafında bulunan objelerin sayısını, sıklığını, türünü ve alanda özellikle bulunup bulunmama durumlarını inceleme fikri doğmuş olup, bölge incelemesinde elde edilen verilerin oranına bakılarak yorumlanmıştır. Duomo bölgesinde öne çıkan baskın ve zayıf nirengileri oluşturan 9 öge etrafında bölgede bulunan ögelerin %55'i (%50 ve üzerinin belirleyici nitelik taşıdığı düşünülmektedir) nirengiler etrafındadır. Bunun sebebinin alanın tarihi merkez olmasından kaynaklı olup turistik özellik taşıması ve turistlerin de bu bölgelerde yoğunlukla toplandığından kaynaklandığı düşünülmektedir. %55 gibi bir dengeli dağılımın olması alanın tamamının turistik önem taşıması, nirengilerden hariç de turistik noktaların olabileceğini göstermektedir. Ancak buradan net olarak anlaşılabilmektedir ki, Duomo bölgesi Milano'nun müzesidir ve kent burada kendini Dünya'ya sergilemektedir. Bu sebeple sadece bu alanda öne çıkan kentsel donatı elemanları (%100 elektrik temizlik aracı, restore edilen yapılar üzerine geçirilmiş duman emici örtü ve bunu işaret eden açıklama“Questo impianto reduce lo smog: this building reduces smoke”, Area C (Center) olarak ifade edilen bölgenin otopark kurallarında doğaya zarar vermeyen amaçlara yönelik uygulamayı açıklayan tabelalar, yerel belediyenin oldukça vurgulu bir ambleminin bulunduğu beton saksılar, v.b.) bölgenin çevre yanlısı imajını doğrudan anlatmaktadır. Duomo tarihi merkez bölgesinin çevre yanlısı imajı“prestij-odaklı”dır. Lynch'in teorik yaklaşımlarından hareketle, Citta Studi bölgesinde öne çıkan baskın kent imgesi elemanı“yollar”olarak belirlenmiştir. Ana cadde, ulaşım hattı, alıveriş konsepti, okul yolu-öğrenci güzergahı gibi nedenlerle alanda bulunan 8 baskın yol diğer imaj ögeleri arasından öne çıkmaktadır. Bu yolların belirlenmesinden sonra, tüm alanda Google MyMaps uygulaması üzerinde işaretlenen objelerin sembolleri söz konusu imge elemanı üzerinde sayılmış ve veriler tablolaştırılmıştır. Toplam ekipman sayısının %61'i imgesel yollar üzerinde toplanmıştır. (%50'nin üzerinde bir çoğunluğa ulaşılmış olması önemlidir). En baskın kentsel ekipman türü üzerinde belediyenin simgesi vurgulanan çöp kutularıdır (green smart bin). Bunun dışında sadece alanda bulunan, alanın kendine özgü ekipmanlara da rastlanmıştır. Okul bölgesi olduğundan ötürü üniversite tarafından tasarlanmış olan POLIMI çöp kutusu (POLIMI Recycle Bin), yine üniversite'ye ait atık toplama alanı (POLIMI amenity center) ve sadece üniversite alanında bulunan atık pil kutuları (waste battery bin) öne çıkmaktadır. Bu nedenle alanın çevre yanlısı imajında en fazla rol oynayan üniversitedir. Konut bölgesinde ise yerel belediyenin sembolünü üzerinde taşıyan çöp kutularının baskın oluşu çevre yanlısı imajda belediyenin rolünü de vurgulamaktadır. Bu durumda Citta Studi bölgesinde çevre yanlısı imaj ihtiyaç odaklıdır ve kurumlar tarafından yönlendirilmektedir. Kent çeperinde konumlanan Lambrate bölgesinde bir imaj ölçümü yapmak mümkün olamamıştır. Sınırların baskın olduğu bölge hakkında kısa bir özet geçilecek olursa, fabrika, ofis, konut, öğrenci yurdu ve geçici olarak her yıl düzenlenen Milano Design Week kapsamında bazı showroom ve stüdyoların yer aldığı (Lambrate Design District) Lambrate bölgesinde işlevin oturmamış olduğu gözlemlenmiştir. Bölge sınırların arasında işlevsel olarak sıkışmış gözükmektedir ve bu bölgenin algısına da yansımaktadır. Sınırlardan kaçış, sınırlardan uzak durma, işlevin kısıtlanması gibi sorunlar bölgenin çevre yanlısı imajına da yansımış, diğer iki bölgede gözlenenin aksine herhangi bir tutumun belirlenmediği göze çarpmıştır. Kentsel ekipmanların yalnızca %24'ünün sınırlara yakın yerlerde bulunması bu durumun kanıtıdır. Çalışmanın başında kentin tümüne yönelik bir fikir edinmek üzere merkezden çepere üç bölge seçildiğinden bahsedilmiştir. Bu durumda yapılan çalışmanın amacına ulaşması adına şu yorumun yapılması gereklidir: Milano kentinin çevre yanlısı imajı merkezde prestij odaklı iken, konut alanında ihtiyaç odaklıdır, çeperlerde ise henüz bir tutum benimsenmemiştir. Her ne kadar ekipman sayısı ile Citta Studi bölgesinin yolları öne çıksa da çeşitlilik ve dağılım bakımından Duomo bölgesindeki nirengi noktaları kentin çevre yanlısı imajı bağlamında asıl belirleyicidir. Lambrate bölgesinde ise sınırların nasıl çevre yanlısı imaj yararına kullanılabileceği üzerinde çalışılabilir.
Özet (Çeviri)
Environmental behavior, environmental attitude and followingly rise in pro-environmental movement is a subject of environmental psychology. However, an examination of the relationship between the pro-environmental movement and the city lacks in the literature. Therefore, in the light of theory“Image of the City”by Lynch, the aim is to read the pro-environmental image of the city via urban equipment in the built environment. In the scope of the thesis, apart from other studies familiar, a specific type of urban equipment -which carries messages to promote environmental protection by its function, visual and written expressions (e.g. bicycle stations, signboards, bins, vehicles, solar panels, etc.) - is the focus in terms of pro-environmental attitude. Both because Lynch suggests and because environmental psychology studies justify that details as urban equipment, furniture, and any other objects, trashes put or drawn by the citizens help to understand the identity of the city. Therefore, in today's world that small objects are created to mean more than its outlook, it is a must to research the objects and their relations to the environment and their contribution to the environmental perception and city image. In order to evaluate the entire city, Duomo (historic center), Citta Studi (residential area), Lambrate (periphery) were chosen to comprehend the entire city from center to periphery in terms of urban equipment locations, types, situations, uses, etc. Duomo the historic center provides a tourist point of view when observing the area, accordingly, Citta Studi has to be observed as a student and resident. However, in this case, Lambrate is way-out since the area is used by officers, employees, residents, and students, moreover, it directly constitutes access to the periphery. For this reason, the area observed including all the circumstances. During the observations, urban equipment locations were pinned on the Google MyMaps so that quantitative data could be obtained. When viewing the results on the map, the pinned objects helps to understand the general image of the areas according to physical data. Therefore, the correlation of the image provided by the map and the dominant image of the areas must constitute the“pro-environmental image of the city”. Thus, dominant city elements regarding the areas were identified as“landmarks”for Duomo,“paths”for Citta Studi and“edges”for Lambrate with reference to Lynch's theoretical approach. However, in order to provide a total investigation related to“paths, edges, landmarks, nodes, and districts, as the theory suggests, the areas chosen were evaluated in terms of every element. After assessing the quantity of urban equipment located on or around the dominant city elements by the method Descriptive Statistical Analysis, the data obtained were evaluated in order to read the pro-environmental image of the city by interpreting the findings. Consequently, more than %50 of the urban equipment (%55) were found around the landmarks of Duomo (Duomo Cathedral, Vittorio Emmanuele II Gallery, L.O.V.E. Statue, Velasca Tower, etc.) and some of the specific urban equipment found in the area consist of %100 Electric Cleaning Vehicle, Eco-tour Touristic Bikes, Area C Parking Signboards, etc. Therefore, the pro-environmental image in Duomo area is more ”prestige-based“. More than %50 of the urban equipment (%61) were found on the imageable paths (paths around the university and main streets) of the Citta Studi area. Some of the specific urban equipment found to consist of POLIMI recycle bin, POLIMI amenity center, waste battery bin, etc. Therefore, the pro-environmental image of Citta Studi is more ”need-based". However, the pro-environmental image of Lambrate does not seem to be serving any specific purpose related to the area. Because only %24 (less than %50) urban equipment was found on the streets next to or near to the edges (railways and the highway). Therefore, another result to highlight here might be the approach that refers to settle far from the edges. Additionally, this approach proves the urban equipment rarity in numbers and types. To sum up, the pro-environmental image of the city is mostly defined by the landmarks of Duomo, even though the urban equipment contribution on paths of Citta Studi seems to be prominent in the study. However, Lambrate and its edges might have been a research question to investigate in terms of defining a pro-environmental image in the city.