Etkileşimli çoklu robot sistem tasarımı
Multiple interactive robotic system design
  1. Tez No: 410826
  2. Yazar: ÖMER GÜMRÜK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDÜLKADİR ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Etkileşimli robot; kendi kendine karar verebilen, öğrenebilen, öğrendiklerini kablolu/kablosuz haberleşme yöntemleri ile diğer robot veya robotlara aktarabilen elektromekanik sistemlerdir. Bu çalışmada 2 adet etkileşimli robot tasarlanıp gerçekleştirilmiştir. Birinci robot giriş ve çıkışı belirlenmiş 5×5 labirentte giriş çizgisinden başlayarak, çıkış noktasına kadar labirentin noktasal haritasını çıkartmakta ve giriş-çıkış arasındaki en kısa yol bilgisini recursive algoritması ve duvar izleme algoritmasıyla bulup, RF kablosuz haberleşme yöntemi ile diğer robota aktarmaktadır. İkinci robot birinci robottan almış olduğu en kısa yol bilgisini kullanarak labirentin giriş noktasından çıkış noktasına ulaşmaktadır. Tasarlanıp gerçekleştirilen etkileşimli robotların kontrol ünitesi PIC18F4550 mikrodenetleyici ile gerçekleştirilmiştir. Mikrodenetleyicilerin programlanmasında PICc yazılımı, robotların hareketini sağlamada 2 adet step motor, engelleri belirlemede 3 adet kızılötesi mesafe algılayıcı sensör, elde edilen en kısa yol bilgisinin diğer robota aktarılmasında RF alıcı-verici modülü kullanılmıştır. Verici robot labirent içerisine konulduğunda labirentin en kısa yollarını, çıkmaz yollarını öğrenerek labirentin noktasal haritasını çıkarmaktadır. Bu bilgileri, donanımsal olarak aynı özelliklerde tasarlanmış alıcı robota RF kablosuz haberleşme modülü ve RF uyandırma/şifreleme yöntemleri ile aktarmaktadır. Bu harita bilgilerini alan alıcı robot artık tecrübe sahibi olduğu bilgiyi kullanarak labirenti en kısa yoldan tamamlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Interactive robot is a electromechanic system that could decide by itself, learn by using wireless/cable communication methods is able to transfer information to the other robots. In this study two interactive robot used. First robot is able to contrive a map by starting from a 5×5 labyrinth, that enterance and exit points are established until exit point and by using recursive algortihm and wall follow algortym method find shortest way between enterance and exit, lastly by using RF wireless communication method transfer this information to other robot. Second robot the information that it get from first robot, start from enterance point and reach the exit. Control unit of designed interactive robots are formed by using PIC18F4550 microcontroller. For programming microcontroller PICc software used, for providing movement of robots two pieces step motor used, for defining barriers three pieces infarred distance sensors used for transferring shortest way information to the other robot RF receiver-transmitter module has been used. When giver robot put in a labyrinth it learns its shortest ways, dead ends by the best way it could be and mapping the labyrinth. These information are transferred to the receiver robot, that has same hardware, by RF wireless module and RF wake-up/password methods. Receiver robot use map information experienced that has receieved, and use it to complete the labyrinth in a shortest way.