Öğrenci işleri iş süreçlerinin UML ile modellenmesi ve bir doğrulama eklentisi geliştirilmesi
Student affairs business process modeling with UML and create a validation extensions
- Tez No: 410827
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUNCAY AYDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Nesnel tabanlı programlamanın gelişmesiyle birlikte kurumların karmaşık iş süreçleri, geliştirilen yazılım araçları sayesinde anlaşılması daha kolay ve programlanması daha basit hale gelmiştir. Ayrıca diyagram tasarımlarının tutarlık ve doğruluğu yazılım projelerinin kod yazma aşamasında zaman ve maliyet tasarrufu açısından önemlidir. Bu araştırmada, Adnan Menderes Üniversitesi, Söke İşletme Fakültesi Öğrenci İşleri İş Süreçleri için önce İş Akış Süreçleri ve İş Akış Şemaları oluşturulmuş sonra Sınıf Diyagramları, Kullanım Diyagramları ve Sıralama Diyagramları, Microsoft Visual Studio platformu kullanılarak tasarlanmıştır. Çalışma da ayrıca, 29 adet doğrulama kuralı geliştirilerek Microsoft Visual Studio ortamında doğrulama eklentisi olarak bir araç haline kullanıma hazır hale getirilmiştir. Araç sayesinde tespit edilen hatalar düzeltilerek oluşturulan model iyileştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective-oriented programming with complex business processes of the organization's development, thanks to the understanding and development of software tools for easier programming has become more simple. In addition, the design of the diagram is important for consistency and accuracy in software code writing stage of their project time and cost savings. In this research, Adnan Menderes University, Soke Faculty Student Affairs before Business Process Workflow Process, and then formed Workflow Diagrams Class Diagrams, Use diagrams and Sequence diagrams are designed using Microsoft Visual Studio platform. Studies also 29 pieces of verification, validation rules, developed as a plug-in for Microsoft Visual Studio environment is ready to use as a tool. Thanks to tools created to correct errors detected by the model have been improved.