Surface cleaning by plasma using nanotechnology
Nanoteknolojide plazma ile yüzey temizliği
  1. Tez No: 410850
  2. Yazar: MOHAMMED AL-MAMOORI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LÜTFİ ÖKSÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
Bu çalışmada plazma ve hidrojen peroksid'in bakterileri nasıl öldürdüğünü açıklayacağım. Bu işleyişin, sistemin çeşidine göre 5-8 aşamaya gereksinimi var . Biz, sistemli oluşan hava pompası olan Sterrad 100x sistemini sembolize etmek üzere küçük çaplı bir, güç tedariği, kimyasal çözelti (hidrojen peroksit) ve odadizayn ettik. Tıbbi aleti odaya koyacağım ve güç tedariği için (100-500)w, 50 KHz kullanacağım ve basınç için 10-3 kullanacağım. Hidrojen peroksit oda içerisin de yayılacak. Sonuç olarak optik emisyon spektroskopisi kullanarak oda içeriğini analiz ettik.
Özet (Çeviri)
In this study I will explain how the plasma and the hydrogen peroxide can kill bacteria. This process is need 5- 8 phases, it depends on the kind of system. We designed small system as a symbol of Sterrad 100x system the system consisting air pump, power supply, chemical solution (hydrogen peroxide) and chamber. I will put the medical tool in the chamber and then I will use (100-500) w for power supply, 50 KHz for power supply and 10-3for pressure. Hydrogen peroxide will diffuse inside the chamber. Finally we analyzed the chamber content by using optical emission spectroscopy.