Isparta ilindeki alabalık işletmelerinin organik yetiştiricilik açısından değerlendirilmesi
Evaluation of trout farms in terms of organic aquaculture in Isparta province
- Tez No: 410861
- Danışmanlar: PROF. DR. MURTAZA ÖLMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Organik tarım çevre ve insan sağlığına dost bir üretim şekli olması nedeniyle özellikle son yıllarda organik ürünlere olan tüketici talebi oldukça artmış ve bu durum organik tarım uygulamalarının hızlı bir şekilde yaygınlaşmasına olanak sağlamıştır. Su ürünleri yetiştiriciliği de organik talepten etkilenerek gerek dünyada gerek ülkemizde önem kazanmıştır. Bu çalışmada, organik su ürünleri talebi karşısında Isparta ilinin organik su ürünleri yetiştiricilik potansiyelinin ortaya konulması amaçlanmıştır. Buna istinaden işletmelerin yapısal ve teknik özelliklerinin yanında organik tarımla ilgili soruları içeren anket hazırlanmış ve işletmeler ziyaret edilerek, işletme sorumlularına yöneltilmiştir. Isparta ilinde 84 adet projeli alabalık yetiştiricilik işletmesi olup, bu çalışma kapsamında 73 işletmeye ulaşılmıştır. İşletme sorumlularının %85,2 gibi önemli bir kısmı organik tarımdan haberdar iken, sadece %29,1'inin organik su ürünleri yetiştiriciliği hakkında bilgi sahibi olduğu görülmüştür. İşletme sorumluları ile yapılan yüz yüze görüşmede organik su ürünleri yetiştiriciliği hakkında bilgi verilmiş ve % 48,1'i organik su ürünleri yetiştiriciliği yapmak istediğini ve bunun için çiftlik koşullarında teknik ve altyapısal olarak değişime gidebileceğini belirtmiştir. İşletmeler organik su ürünleri yetiştiriciliğine geçişte, pazar garantisinin olması, satış fiyatının yüksek olması ve devlet desteğinin sağlanmasını ön koşul olarak görmektedir. Yapılan çalışma sonunda incelenen işletmelerin %26,2'lik kısmı organik yetiştiriciliğe uygun olarak değerlendirilmiştir. Uygun görülen işletmeler, su kaynağına en yakın konuma sahip, herhangi bir su kirliliğine maruz kalmayan ve hastalık görülme oranı en az olan işletmelerden seçilmiştir. Arazi çalışması esnasında incelenen işletmelerin kullandıkları su kaynaklarının memba ve mansap kısımlarından su örneği alınarak analizi gerçekleştirilmiş ve tüm örneklerin sertifikasyon kuruluşları tarafından belirtilen su kalite değerlerini sağladığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Because of organic farming is a friendly to the environment and human health production method especially in recent years, consumer demand for organic products have increased significantly, and this has enabled the expansion of organic farming practices quickly. Aquaculture is also influenced by organic demand, has gained importance need around the world and in our country. In this study, intended to the potential for organic aquaculture in Isparta Province in the face of organic aquaculture demands. A survey is prepared, including questions about the structural and technical features of farms and organic farming practices and farms were visited, survey questions were directed to the business managers. 84 pieces Project trout farms in Isparta and the scope of this study reached 73 of them. While as an important part %85,2 of farm managers aware of organic farming, It was determined that only knowledge about organic aquaculture of %29,1. With face to face interviews, managers were informed about organic aquaculture and %48,1 of them, wants to do organic aqauculture and that it may change in farm conditions for it. The transition to organic aquaculture, farm managers is regarded as a prerequisite that guaranteethe market, the high selling price and the provision of state support. At the end of the study, %26,2 of the firms surveyed was assessed according to organic aquaculture. Deemed appropriate farms, with the closest location to the water source, any exposure to water pollution and at least incidence of the disease is selected. During thefield work was carried out, water samples were taken upstream and down stream portions of the analysis of the water resources used by the surveyed farms and is determined to provide all the examples of water quality values specified by the certification bodies.