Garnem ve GF-677 anaçlarının in vitro çoğaltımı ve rejenerasyonu
In vitro regeneration and multiplication of garnem and GF-677 rootstocks
  1. Tez No: 410862
  2. Yazar: SEVDE KÖSE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH ALİ CANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu tez çalışmasında Garnem ve GF-677 anaçlarının in vitro kardeşlenmesi ve yaprak rejenerasyonu amaçlanmıştır. Kardeşlenme denemelerinde BA ve TDZ bitki büyüme düzenleyicilerinin farklı dozlarının sürgün çoğaltılması, sürgün uzunluğu ve sürgün sayısı bakımından etkileri araştırılmıştır. MS besin ortamı kullanılmış ve Garnem anacında kardeşleme 20 µM BA (1,77 sürgün/eksplant) ve 6,8 µM TDZ (0,37 sürgün/eksplant) dozlarında diğer ortamlara göre daha iyi sonuçlar elde edilmiştir. GF-677 anacında ise kardeşlenme 5 µM BA (1,20 sürgün/eksplant) ve 2,27 µM TDZ (1,14 sürgün/eksplant) dozlarında diğer ortamlara göre daha iyi sonuçlar elde edilmiştir. Anaçların yapraktan yapılan rejenerasyon çalışmalarında WPM ortamı kullanılmıştır. Çalışmalarda bitki büyüme düzenleyicilerinin, karanlık inkübasyonlarının ve ön muamelerinin yaprak rejenerasyonu üzerine etkisi araştırılmıştır. Sürekli aydınlık ortamda tutulan eksplantlar, 10 gün karanlık uygulamasıyla karşılaştırılmıştır. Garnem anacında rejenerasyon elde edilememiş olup, GF-677 anacı yapraklarında %4,60 oranında BA 1,25 µM (karanlık) dozunda rejenerasyon elde edilmiştir. Karanlık uygulamasının (5, 10, 15, 20 gün karanlık) rejenerasyona etkisi araştırılmıştır. GF-677 anacında 5 gün karanlık uygulamasında %13,82, 10 gün karanlık uygulamasında %9,21, 20 gün karanlık uygulamasında %4,60 oranında rejenerasyon elde edilmiştir. Rejenerasyon oranı arttırmak için 1 saat BA ön mualeme yapılan ve 7 gün karanlık uygulanan denemelerde ise 1,5 µM dozunda %9,22 ve 1 µM dozunda %4,60 oranında sonuç elde edilmiştir. IBA kullanılan köklenme denemelerinde Garnem anacında köklenme IBA 2,46 µM dozunda %40,96, GF-677 anacında ise köklenme IBA 4,92 µM dozunda %76,72 oranında diğer ortamlara göre daha yüksek sonuçlar görülmüştür. Rejenerasyondan elde edilen bitkiler 4,92 µM IBA ortamında köklenmeye alınmış daha sonra toprağa aktarılarak dış koşullara alıştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis in vitro multiplication and regeneration of Garnem and GF-677 rootstocks were studied. In multiplication studies the effects of BA and TDZ on shoot and root growth were investigated on MS medium. The best multiplication rates were obtained from 20 µM BA (1,77 shoots/explants) and 6,8 µM TDZ (0,37 shoots/explants) in Garnem and 5 µM BA (1,20 shoots/explants) and 2,27 µM TDZ (1,14 shoots/explants) in GF-677. In regeneration studies from leaf explants of these rootstocks the WPM medium was used as media. In these studies, the effects of BA, TDZ, dark incubation and pre-treatments on regeneration from leaves of Garnem and GF-677 rootstocks were studied. In 10 days dark incubation experiments, the best regeneration rates obtained from 1,25 µM BA (%4,60) GF-677. However no regeneration was observed in Garnem in dark incubation experiments. Then the different periods of dark incubation was tested to find the best dark incubation time. In these experiments 5 days dark incubation resulted in %13,82 regeneration, 10 days dark incubation yielded %9,21 regeneration and 20 days dark incubation yielded %4,60 regeneration in GF-677 rootstock under 1,25 µM BA. In BA pre-treatment experiments combined with 7 days dark incubation, %9,21 regeneration was obtained in 1,5 µM BA pre-treatment experiment and %4,60 regeneration was obtained in 1 µM BA pre-treatment experiment. In rooting experiments, the best rooting were rates obtained from 2,46 µM IBA (%40,96) in Garnem and 4,92 µM IBA (%76,72) in GF-677. After rooting, the in vitro plantlets were acclimatized and transferred to the greenhouse.