Sunset yellow FCF'nin (E110), tavukların Timus ve Bursa Fabricii'sinin embriyonik gelişimi üzerindeki etkisinin histolojik ve enzim histokimyasal yöntemlerle belirlenmesi
Determination of the Effects of Sunset Yellow FCF (E110) on the Embryonic Development of Chicken Thymus and Bursa Fabricii by Means of Histological and Enzyme Histochemical Methods.
- Tez No: 410884
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAMİ ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Veteriner Hekimliği, Histology and Embryology, Veterinary Medicine
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada, kuluçka başlangıcında kuluçkalık yumurtaların hava kamarasına enjekte edilen farklı dozlardaki Sunset Yellow FCF'nin (E110) tavuk embriyolarında timus ve bursa Fabricii'nin embriyonik gelişimi üzerindeki etkileri histolojik, histomorfometrik ve enzim histokimyasal yöntemlerle belirlendi. Çalışmada, Bursa Hastavuk İşletmesinden temin edilen Ross 508 hattı broyler anaçlardan elde edilen; 250 adet kuluçkalık yumurta kullanıldı. Yumurtalar, her birinde 50 yumurta bulunan 5 gruba ayrıldı. Gıda boyası olarak yaygın biçimde kullanılmakla birlikte, son yıllarda alerjik reaksiyonlara yol açtığı konusunda şikâyetler artan Sunset Yellow FCF (E110), merkezi lenfoid organlar olan tavuk timus ve bursa Fabriciisinin embriyonik gelişiminde geriliğe neden olmaktadır. Her ne kadar bu çalışmada elde edilen morfolojik bulguların fonksiyonel bulgularla desteklenmesine gerek olmakla birlikte, son yıllarda alerjik rahatsızlıkların çocuklarda artış göstermesi dikkate alındığında, gıda katkı maddelerinin tek başlarına ya da kombine etkilerinin bu artıştan sorumlu olabileceği düşünülmektedir. Konunun aydınlatılmasında memeli hayvan modeli üzerinde daha detaylı araştırmalara gerek olmakla birlikte, en azından puberta öncesi çocuklarda ve gebeliğin erken döneminde sentetik gıda katkı maddesi ve özellikle gıda boyaları içeren hazır gıdaların kullanılmaması ya da kullanımının sıkı denetim altına alınması gerektiği önerilebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of different doses of Sunset Yellow FCF (E110) on embryonic development of thymus and bursa of Fabricius were determined by means of histological, histomorphometrical and histochemical methods. The substance was injected into air sac of fertilized chicken eggs prior to incubation process. The Ross 508 eggs obtained form Hastavuk, Bursa were divided into 5 groups, each having 500 eggs. Although Sunset Yellow FCF (E110) has largely been used as food coloring agent, which complaints accumulated about the possibility of its allergenicity, caused to developmental delay in central lymphoid organs, thymus and bursa of Fabricius of the chicken. Although morphological results of this study require functional support, in regarding the increase in childhood allergic reactions, it has been suggested that food additives might be questioned for the increase. Detailed studies including the mammalian animal model is required to elucidate the topic, it might be recommended that consuption of fast food containing food additives and especially food colors containing foods, should be limited or used under strictly- controlled conditions.