Doğum sonu dönemdeki kadınların aile planlaması konusundaki tutumları ve ilişkili faktörler
The attitudes of women towards family planning and related factors in the postpartum period
- Tez No: 410885
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL EGE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Aile Planlaması, Family Planning
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Doğum sonu dönem; istenmeyen gebeliklerin önlenmesi, doğurganlığın bilinçli bir şekilde planlanması ve bireylere hizmet sunma açısından önemlidir. Bu araştırma doğum sonu dönemdeki kadınların aile planlaması konusundaki tutumlarını ve ilişkili faktörleri belirlemek amacıyla tanımlayıcı türde yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini doğum sonu dönemdeki 272 kadın oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında“Aile Planlaması Tutum Ölçeği”(APTÖ) ve araştırmacı tarafından hazırlanan kişisel bilgi formu kullanılmıştır. Veriler araştırmacı tarafından 15-04-2013 ve 15-07-2013 tarihleri arasında yüz yüze görüşme tekniği ile toplanmıştır. Verilerin analizinde sayı, yüzde, ortalama ve standart sapma, Mann-Whitney U ve Kruskal-Wallis testi kullanılmıştır. Kadınların %84,9ʼunun ilköğretim, %15,1ʼinin lise ve üzeri eğitimi olduğu,% 47,8'inin AP yöntemlerine yönelik bilginin kaynağının sağlık personelini işaret ettiği ve % 76,1'inin AP yöntemlerine yönelik danışmanlık hizmeti aldığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The postpartum period is important in terms of; preventing unwanted pregnancies, fertility planning consciously and providing services with individuals. This is a descriptive study aimed to determine the attitudes of women towards family planning and related factors in the postpartum period. The samples consist of 272 women in postpartum period.“Family Planning Attitude Scale”(FPAS) and personal information form prepared by the researchers have been used to collect the data. Data were obtained by researchers through face to face interviews between 15-04-2013 and 15-07-2013. Number, percentage, mean and standard deviation, Mann-Whitney U and Kruskal-Wallis test were used for the analysis of the data. It was determined that 84,9% of the women were primary school graduates, 15,1% had high and higher school education, and 47,8% ticked up that the source of their FP was the health personnel and 76,1% of them received FP counseling service.