Süt ve süt ürünlerinde karnitin düzeyleri
Carnitine levels in milk and milk products
- Tez No: 410906
- Danışmanlar: PROF. DR. SUZAN YALÇIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Food Hygiene and Technology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Besin Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışma, önemli bir biyoaktif bileşik olan L-karnitinin, Türkiye'de tüketime sunulan süt ve süt ürünlerindeki düzeylerini tespit etmek amacıyla yapıldı. Çalışmada, marketlerden farklı 15 UHT süt, 15 pastörize süt, 15 kase yoğurt, 15 süzme yoğurt, 15 beyaz peynir ve 15 kaşar peynir numune olarak alındı. L-karnitin konsantrasyonu HPLC- floresan dedektör ile ölçüldü. Analiz sonuçlarına göre UHT sütte ortalama serbest karnitin 1,57 mg/100g, toplam karnitin 2,19 mg/100g; pastörize sütte ortalama serbest karnitin 1,07 mg/100g ve toplam karnitin 1,45 mg/100g olarak, beyaz peynirde ortalama serbest karnitin 0,32 mg/100g, toplam karnitin 0,57 mg/100g; kaşar peynirinde ise ortalama serbest karnitin 0,46 mg/100g, toplam karnitin 0,65 mg/100g olarak tespit edilmiştir. Ayrıca kase yoğurtta ve süzme yoğurtta sırasıyla ortalama serbest karnitin 0,47 mg/100g; 0,70 mg/100g ve toplam karnitin 0,80 mg/100g;1,15 mg/100g olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
Carnitine Levels in Milk and Milk Products In this study the aim was to determine the levels of L-carnitine in the milk and milk products consumed in Turkey. For this purpose, 15 different of the UHT milk, 15 pasteurized milk, 15 bowl of yoghurt, 15 strained yogurt, 15 feta cheese, 15 cheddar cheese were taken as samples from markets . L-carnitine concentrations were measured by HPLC-fluorescence detector. According to the analysis results, the mean level of free carnitine in UHT milk as 1,57 mg /100g, total carnitine as 2,19 mg /100g, the mean level of free carnitine in pasteurized milk as 1,07 mg /100g and the total karnitin as 1,45 mg /100g were determined. As for the mean level of free carnitine in white cheese as 0,32 mg /100 g, total carnitine as 0,57 mg /100g and the mean level of free in kashar cheese as 0,46 mg/100 g, total carnitine as 0.65 mg/100 g were determined. Furthermore, the mean level of free carnitine in bowl yoghurt and in strained yoghurt was respectively determined as 0,47 mg/100g, 0,70 mg /100 g and also for the mean level of total carnitine as 0,80 mg /100g , 1,15 mg /100g.