Muhammed b.Ebi Bekr er-Razi ve Tefsiru Surati'l-En'am isimli eseri (I)
- Tez No: 41094
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
ÖZET Muhammed b. Ebi Bckr cr-Razi, XIII. yüzyılda yetişen ve badircli bir yaşam geçiren değerli ilim adamlarından biridir. Başta Arap dili ve edebiyatı olmak üzere, dini ilimlerde derin vukufa sahip olan Razi, bu alanlarda birçok eser kaleme almıştır. Ömrünü ilim tahsili ve öğrenci yetiştirmekle geçiren Razi'nin, kaleme aldığı eserlerden biri de, çalışmamızın konusunu teşkil eden Tcfsiru Surati'l-En'am isimli bu eserdir. Bizim bu çalışmamızdaki amacımız, yüzyıllarca kütüphane köşelerinde bekleyen ve tek nüsha olan bu nadide yazma eseri tahkik etmek ve gün ışığına çıkararak, ilim aleminin hizmetine sunmaktır. Bu gayeyle çalışmamız öncelikle müellif ve eserin tanıtımı, ardından da eserin tahkiki üzerinde yoğunlaşmıştır. Çalışmamız temel olarak biri Türkçe ve diğeri Arapça olmak üzere iki ayrı kısımdan oluşmuştur. Bunlardan Türkçe olan kısımda, Razi'nin yaşadığı dönemin siyasi ve kültürel durumu, Razi'nin hayatı ve eserleri ve eserin tanıtımı olmak üzere üç bölüm yer almıştır. Bu bölümlerden eserin tanıtımı bölümü ise eserin kaynakları, eserin bölümlerine göre tanıtımı ve metodu olmak üzere üç başlık altında ele alınmıştır. Eserin tahkikinden oluşan ve tamamı Arapça olan ikinci kısımda ise, öncelikle, eserde yer alan tüm özel isimler çıkarılmış, ayetlerin sureleri belirtilmiş, hadislerin ve şiirlerin kaynakları tespit edilmiştir. Ardından, eserde görüşlerine yer verilen otoritelerin görüşleri kendi eserlerinden veya ilgili kaynak eserlerden araştırılmış, eserin her bölümünde yer alan bilgiler o alana ait eserlerle karşılaştırılmış, ayrıca eserin tefsir bölümünde yer verilen rivayetler kendinden önceki döneme ait birçok tefsirle mukayese edilmiştir. Çalışma süresince eserin, Razi'yc nisbet edilen fakat mevcut olmayan cz-Zchcbü'1-İbriz fi Tcfsiri'1-Kitabi'l-Aziz isimli tam tefsirin bir bölümü olduğuna ait önemli ipuçları elde edilmiş, fakat tefsirin mevcut olmaması son sözü söylemeye imkan tanımamıştır. Sonuç olarak yazma olan cecr tahkik edilerek, bacıma hazır hale getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Muhammad b. Abu Baler al-Razi, who had a difficult life, is one of the important scholars of the XIII. th. Century. Al-Razi, who had deep knowledge in the religious sciences, especially, in Arabic language and literature, has many precious books in those fields. Having passed his life by study of the various sciences and educating numerous disciples, had written another important book, which is the current subject of our study, called Tafsir al- An'am. Our aim, here, is to make a research over this book, which there is only one known manuscript of it in the world and therefore waiting to be researched, and to hold a light over its content, and finally by so doing, to present it to the knowledge of scientific world. Hence, our study primarily interned over introducing of its writer and content, and then, over its verification (tahqiq). Our study, essentially, falls into to sections: Arabic and Turkish. The Turkish Section has three subjections: Social and cultural situation of Razi's age; Razi's life and works; and introducing of the book. As for the Arabic Section, first of all, all names, which take place in the book, were derived and the numbers of the âyats were indicated, andhadiths and poems, which again take place in the book, were established. Finally, we searched the truthfulness of the opinions were recorded in the book from their orginal sources, we also made comparisons between those that took place in the book and the ones that take place in the original sources. Apart from that, we also made comparisons between the narrations, which take place in the section of tafsir, and the narrations which take place in the previous tafsir books. During the study, I discovered important clues that this book has constituted a section of the tafsir book called Al-Zahab al-Ibrîz fî Tafsîr al- Kitâb al-Azîz which is attributed to al-Râzî. Nevertheless, it was impossible to say the last word due to non-existence of the tafsîr above-mentioned. As a result, this book, which is now available as a manuscript, was researched and prepared for the printing.