Küçük ölçekli sanayi işletmelerinin rekabet gücünün artırılmasında kooperatifleşmenin rolü ve önemi
The Role and importance of cooperative system in upgrading the competitive power of small scale industrial enterpries
- Tez No: 41093
- Danışmanlar: PROF.DR. RIZA AYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
KÜÇÜK ÖLÇEKLİ SANAYİ İŞLETMELERİNİN REKABET GÜCÜNÜN ARTIRILMASINDA KOOPERATİFLEŞMENİN ROLÜ VE ÖNEMİ ÖZET Türkiye'deki küçük ölçekli sanayi işletmelerinin finansman, pazarlama, tedarik, yönetim ve teknoloji ile ilgili önemli sorunları bulunmaktadır. Bu sorunlar, işletmelerin yeterli rekabet gücünü oluşturabilmelerini engellemektedir. Türkiye ekonomisinde önemli bir yere sahip olan bu işletmelerin üretim üstünlüğü, pazarlama becerisi, mali güç ve siyasi-iktisadi ortamı (rekabet gücünü) oluşturabilmeleri için, işletmelerin serbest piyasa koşulları içinde bu temel sorunlarını çözmeleri gerekmektedir Bu araştırmada, küçük ölçekli sanayi işletmelerinin yeterli rekabet gücüne ulaşabilmelerinde kooperatifleşmelerinin önemi üzerinde durulmuştur. Bu amaç doğrultusunda; tedarik, üretim ve teknoloji, finansman, pazarlama faaliyetlerinde kooperatifleşen Huğlu KSK'ya ortak işletmeler ile sadece hammadde ve yan mamul tedariğinde kooperatifleşen Toprak-San KSK' ya, Sanko KSK'ya ve Ankara Demir İşleri KSK'ya ortak işletmelere anket uygulanmıştır. Elde edilen veriler sonucunda tedarik, üretim ve teknoloji, finansman, pazarlama konularında kooperatifleşen Huğlu KSK'ya ortak işletmelerin, diğer kooperatiflere ortak işletmelere nazaran daha az sorunla karşılaştıkları, hattaihracat yapma imkanına kavuştukları, tedarik açısından kooperatifleşen işletmelerin ise, etkin kooperatifleşmeyi gerçekleştiremediklerinden üretim, teknoloji, finansman ve pazarlamada önemli sorunlarla karşılaştıkları tesbit edilmiştir. Sonuç olarak, Türkiye'deki küçük ölçekli sanayi işletmeleri finansman, pazarlama, tedarik, yönetim ve teknoloji sorunlarını çözebilmeleri, kısaca yeterli rekabet gücünü oluşturabilmeleri için kooperatifleşmelerinin en ideal yol olduğu önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
uı THE ROLE AND IMPORTANCE OF COOPERATIVE SYSTEM IN UPGRADING THE COMPETITIVE POWER OF SMALL SCALE INDUSTRIAL ENTERPRIES ABSTRACT Small scale industrial development in Turkey suffer from serious problems with respect to finance, marketing, supply, management and techology. These problems prevent the enterprises from developing a sufficient competitive power. Since small scale industrial enterprices play very important role in the Turkish Economy, it is necessary to solve their basic problems in the free market economy condition for going marketing power, financial power, better production level as well as politicial economical environment (competitive power). İn this research, the emphasis is given on the importance of the operatives for increasing small scale enterprices sufficient competition power. co In line with this purpose a survey was conducted on the member enterprises of Huğlu KSK cooperated in the fields of supply, production and techonology, finance and marketing, and on the member enterprises of Toprak- San KSK, Sanko KSK and Ankara Iron Works KSK cooperated in the field of rawmaterial and semiproduct supply. On the basis of the obtained findings it was observed that the member enterprises of Huğlu KSK cooperating in supply, production and technology, finance and marketing encountered fewer problems and even had the opportunity to import as compared to member enterprises cooperating on the basis of suply encountered significant problems in production, technology, finance and marketing since they could not realize an efficient cooperative system.IV Conseguently, in order to sove the small scale enterprices problems supch as financial marketing, supplementary, management and techonogy, breafly to increase their competition power the cooperatives is realised the idealistic way.