Chlorella vulgaris beijerinck, 1890'ın tatlısu birikintilerinden izolasyonu ve laboratuvar ortamında üretilme şartlarının araştırılması
Isolation of Chlorella vulgaris beijerinck, 1890 from fresh water and investigation of reproduction it in laboratory condition
  1. Tez No: 411167
  2. Yazar: DİLEK YALÇIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ŞABANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Biology, Biotechnology
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırmada, tatlı su birikintilerinde yaygın olarak bulunan tek hücreli bir yeşil alg olan Chlorella vulgaris türünün, çeşitli besi ortamlarında gelişimleri incelenmiştir. Çalışmada değişik su birikintilerinden toplanan örnekler üzerinde, hangi ortamın daha iyi sonuç verdiği hücre sayıları ve biyomas ağırlıkları bakımından tespit edilmiştir. Işık, fiziksel bir etmen olarak kültürlerin gelişimini etkilemiştir. Hücre sayısı bakımından en iyi gelişme ASM besiyerinden elde edilirken, biyomas ağırlığı bakımından Sporulation Broth besiyerinden en yüksek verim alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this investigation, the development rate of Chlorella vulgaris, a green algae in different nutrition conditions are examined. In studies the examples which are collected from different fresh-water samples tested in order to obtain the best reproduction conditions by cell amount and biomasses. Light effects the development of cultures as a physical factor. The best development results in cell amount are obtained in ASM nutrition while in biomasses Sporulation Broth nutrition.