Chlorella vulgaris beijerinck, 1890'ın tatlısu birikintilerinden izolasyonu ve laboratuvar ortamında üretilme şartlarının araştırılması ve fizyolojileri
Isolation of chlorella vulgaris beijerinck, 1890 from feshwater and investigation of reproduction it in laboratory condition and their physiology
- Tez No: 615541
- Danışmanlar: PROF. DR. KAZIM YILDIZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Biology, Biotechnology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
Bu araştırmada tatlısu birikintilerinde yaygın olarak bulunan, tek hücreli bir yeşil alg olan Chlorella vulgaris türünün üreme durumları ve yetişme koşulları araştırılmıştır. Çalışmada değişik su birikintilerinden toplanan örnekler üzerinde çeşitli besi ortamları kullanılarak, hangi ortamın daha iyi sonuç verdiği, hücre sayıları ve biyomas ağırlıkları bakımından tespit edilmiştir. Işık, pH, kültürlere hava verilmesi fiziksel bir etmen olarak, kültürlerin gelişimini etkilemiştir. 6 değişik besi ortamı kültürlerin yetiştirilmesinde denenmiştir. Hücre sayısı bakımından en iyi gelişme Üreli Chlorella besi yerinden elde edilirken, biyomas ağırlığı bakımından Knop besiyerinde en yüksek verim alınmıştır. Ucuz ve doğal bir besin kaynağı olarak maden suları denenmiştir. 4 değişik yerden alınan maden sularından hücre sayıları bakımından ve biyomas ağırlığı bakımından en yüksek değer Bursa Özkaynak maden suyundan elde edilmiştir. Chlorella vulgaris'in 100, 200, 500, 1000, 2000 ve 4000 mL'lik üretimleri yapılmıştır. Bu kültürlerden klorofil-a, protein, yağ, selüloz ve karbonhidrat analizleri yapılmıştır. Protein analizlerinde en yüksek değer Gazi Rektörlük havuzunda tespit edilmiştir. Kullanılan besi ortamı muhtevasına göre hücre içindeki protein ve yağ miktarı değiştirilebilir ibaresinden hareketle 3 besi yerinde Rektörlük havuzu suşları tekrar yetiştirilmiş ve sonuçta Üreli Chlorella ortamı kullanılan kültürlerin protein verimini arttırdığı, hücrelerdeki yağ oranını ise Pratt besi ortamının arttırdığı bulunmuştur. Işık ve sıcaklığın gelişimi olumlu yönde etkilediği yapılan deneyler ile gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this investigation, Chlorella vulgaris which have been found in amounts in freshwater, an unicellular green algae have been searched as their reproduction and growing quantities. In the studies the examples which are collected from different freswater samples tested in order to obtain the best reproduction conditions by cell amount and biomasses. Light, pH and as a physical factors giving air to the cultures, develop propress in the cultures. Six different organic medium is experimented as tho breed cultures. As a criteria for the cell number the most excessive bred is obtained at with urea Chlorella medium, and as biomass weight the best result is obtained at Knop medium. As a cheap and natural medium, mineral water is choosen. The best result is obtained with Bursa Özkaynak mineral water among the choosen other four water samples. Chlorella vulgaris is breeded as in 100, 200, 500, 1000, 2000 and 4000 mL examples. The analysis of chlorophyll-a, protein, lipid, cellulose and carbonhdirates are tested in the cultures. The highest level in protein analysis in tested in Gazi Rek.Pool sample. From the point of view, using different kinds of medium the amounts of lipid and protein could be changed in 3 different mediums Rek.pool cells are produced and as a result the group of cellls that using urea medium the amount of protein in cells are increased and Prat medium in the cells the lipid amount is in creased. In experiments its showed that light and temprature have positive effects on growing.