Türkiye'nin Ege ve Akdeniz sahillerinde yumurta bırakan deniz kaplumbağalarının (Caretta C. Caretta L. ve Chelonia M. Mydas L.) yapay yöntemlerle kuluçkalanarak yetiştirilmesi ve büyütülmesi üzerine araştırmalar
- Tez No: 411240
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Biyoloji, Deniz Bilimleri, Biology, Marine Science
 - Yıl: 1981
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ege Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Oşinografi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 34
Özet
Türkiye kıyılarında sürekli azaldı~ı bilinen deniz kaplumba~aları populasyonlarının korunmasına küçük de olsa bir katkıda bulunabilmek için laboratuvar koşullarında belli bir büyüklü~e u - laştırılan bireylerin gelişimlerinin gözlenmesi ve gelecekte de denize salıverilmesini amaçlayan bu çalışmada ; Caretta c . caretta ~ve Chelonia m. mydas (L. ) a l ttürlerine ait yumurtaların yapay yöntemlerle kuluçkalanması , çıkan yavrular n yetiştirilmesi için ön çalışmalar yapılmıştır . Yaklaşık bir yıl süreyle beslenerek morfolojik gelişmeleri belirlenen yavruların vücut ölçüleri arasındaki ilişkiler araştı rılarak grafiklerle belirlenmiş belli aralıklardaki büyüme miktarları levhalarla gösterilmeye çalı ılmışt . Genel anlamda yavruların davranışıarına ve sık rastlanan hastalıklarıha ilişkin gözlemlerinde de erlendirildi i çalı malar halen sürdürülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this investigation is to be of assistance and to provide the basic knowledge required for the conservation of the sea turtle populations visiting and nesting on the Turkish coast. These sea turtles are endanBered species and their populations are known to decline with each passing year. The purpose of this preliminary study has been to rear specimens of these sea turtles under laboratory conditions until they reach a certain developmental stage and then to bring them back to the sea . Eggs from specimcns of Caretta c.caretta (L. ) and Chelonia m. mydas (L. ) were collected and hatched artificially. Hatchlings were reared experimentally. The hatchlings raised in the laboratory were observed for morphological developments . Their size measurements were shown graphically . Growth rates can be clearly seenon the ·appropriate graphs . In general, the common behavior and illnesses of these species have been observed . The investigations on this topic continue.