Gas chromatographic determination of some biologically important compounds in clinical samples
Klinik örneklerde kimi biyolojik önemi olan bileşiklerin gaz kromatografik tayini
- Tez No: 411298
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA NİL ERTAŞ, DOÇ. DR. FÜSUN PELİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Eser düzeyde bulunan bu organik bileşiklerin tanımlanması ve saptanması biyokimya, tıp ve çevre analizlerinde büyük önem taşımaktadır. Günümüzde biyolojik matrikslerde eser düzeyde aseton düzeyleri şeker hastalığının biyomarkeri olduğundan, bu uçucu bileşiğin tayinine ilişkin basit, ucuz ve hızlı analitik yöntemlerin geliştirilmesi büyük önem taşımaktadır. Bu tez çalışmasında ileride nefes ve idrar örneklerinde kullanım potansiyelini araştırmak üzere gaz ve sentetik idrar örneklerinde aseton tayinine ilişkin yöntem geliştirilmesi üzerinde durulmuştur. Asetonun biyolojik ortamda genellikle eser düzeyde bulunduğu göz önüne alındığında bir analit zenginleştirme işlemine gereksinim vardır. Bu çalışmada katı faza mikro ekstraksiyon (SPME) fiberleri örnek hazırlama ve zenginleştirmede kullanılmıştır. Ardından kütle veya alev iyonlaşama dedektörü ile eşleşmiş gaz kromatografi cihazı ile analiz gerçekleştirilmiştir. Denel parametreler her seferinde bir parametre değiştirilerek veya denel tasarım kullanılarak optimize edilmiştir. GC-FID sistemi için sentetik idrar örneklerinde optimum koşullar pH 2.14 ortamında 49.8oC'de 19.6 dak adsorpsiyon olarak tespit edilmiştir. Bu koşullarda ulaşılan LOD değeri 6.0 ng/mL olup, gerçek örneklere uygulanabilir düzeyde bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Identification and detection of organic compounds at trace levels is an important analytical problem in biochemistry, medicine and environmental control. There is an increasing demand for simple, inexpensive and rapid analytical tests for the determination of trace concentrations of acetone in biological matrixes as a biomarker for diabetes mellitus. In this thesis, it was aimed to develop a chromatographic method for sensitive and selective acetone determination in gaseous and in synthetic urine for searching any potential to be applied to breath and real urine samples. Considering that acetone in biological matrixes is in trace level, an enrichment technique is necessary. In this study, solid phase micro extraction (SPME) fibers were used as the effective tools for sample pretreatment and enrichment. Gas chromatography systems equipped with a mass and flame ionization detectors were utilized for the quantification. Experimental parameters were optimized by either one-variable at time or factorial design. According the GC-FID results, adsorption time of 19.6 min, adsorption temperature of 49.8oC and pH of 2.14 was found as the optimal conditions. The LOD level calculated was found as 6.0 ng/mL and this method can be applied for a real sample.