Etlik piliç karma yemlerine carvacrol, cinnamaldehyde ve capsicum oleoresin ilavesinin performans, et kalitesi, kan parametreleri ve gen ekspresyonu üzerine etkileri
The effects of carvacrol, cinnamaldehyde and capsicum oleoresin addition to broiler diet on performance, meet quality, blood parameters and gene expression
- Tez No: 411299
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ALÇİÇEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu çalışmada, capsicum oleoresin (CAP, 150 mg/kg), carvacrol (CAR, 150 mg/kg), ve cinnamaldehyde (CIN, 150 mg/kg) ile eşit düzeylerde hazırlanan karışımlarının (CAP+CAR+CIN, 50'şer mg/kg capsicum oleoresin + carvacrol + cinnamaldehyde) etlik piliç karma yemlerine ilavesinin besi performansı, karkas özellikleri, et kalitesi, bazı kan parametreleri, barsak mikroflorası ile IGF1 gen ekspresyonu üzerine etkileri araştırılmıştır. Denemede her iki cinsiyette ve günlük yaşta toplam 400 adet Ross-308 genotopindeki etlik civcivler, 5 tekerrürden oluşan 5 muamele grubuna rastgele dağıtılmıştır. Denemede oluşturulan 5 muamele grupları; hiçbir yem katkı maddesi içermeyen (kontrol) grup, her kg yem için 150 mg capsicum oleoresin (CAP), 150 mg carvacrol (CAR), 150 mg cinnamaldehyde (CIN) ve 150 mg karışım (CAP+CAR+CIN) içeren karma yemlerle beslenmişlerdir. Deneme altı hafta devam etmiştir. Muamelelerin 7., 21., 28., 35. ve 42. günlerde canlı ağırlık ve 0-7., 14-21., 21-28. ile 35-42. günler arasındaki canlı ağırlık artışı üzerine etkisinin önemli olduğu (P0.05). Karkas özelliklerinden sadece karkas randımanı, organlara ait özellikler (bezel mide, taşlık, toplam barsak, duodenum, jejunum, ileum ve kalın barsak ağırlıkları), but eti duyusal özellikleri (tat, yumuşaklık, sululuk ve genel beğeni), göğüs eti ve but etlerinin fiziksel özellikleri (çözdürme kaybı, pişirme kaybı, su tutma kapasitesi, sertlik ve katılık özellikleri), but eti renk özelliği (L değeri) göğüs etinin kimyasal özellikleri (ham yağ, ham protein, linoleik, ekosenoik, EPA, lignoserik gibi yağ asitleri ile ∑MUFA ve n-3 yağ asitleri), but etinin kimyasal özellikleri (kuru madde, ham yağ, ham protein, linoleik, EPA, behenik gibi yağ asitleri ile ∑MUFA, ∑PUFA ve n-6 yağ asitleri), kan parametreleri (AST, trigliserid, LDL, toplam protein ve albümin değerleri) ile etlik piliçlerin ileumlarındaki Lactobacillus spp. sayısı, capsicum oleoresin, carvacrol, cinnamaldehyde ve karışımlarının ilavesinden önemli düzeyde (P0.05) bulunmuştur. Sonuç olarak, etlik piliç karma yemlerine 150 mg/kg düzeyinde capsicum oleoresin, carvacrol, cinnamaldehyde ve karışımlarının ilavesi, incelenen özellik ve kriterler üzerine benzer etkiler göstermiş ancak özellikle eşit düzeylerde bir araya getirilerek oluşturulmuş karışımın etlik piliçlerde performans, karkas özellikleri, bazı kan parametreleri ve barsak mikroflorasını iyileştirdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of capsicum oleoresin (CAP, 150 mg/kg), carvacrol (CAR, 150 mg/kg), cinnamaldehyde (CIN, 150 mg/kg) and equal amount of mixtures (CAP+CAR+CIN, 50 mg/kg each, capsicum oleoresin + carvacrol + cinnamaldehyde) addition to broiler diet on the fattening performance, carcass properties, meat quality, some blood parameters, intestinal microflora and IGF1 gene expression were investigated. In the trial, four hundred Ross-308 day-old, both genders broiler chicks were randomly distributed to five dietary treatments, each with five replicates. Among these five dietary treatment groups formed for the trial, the control group was fed without feed additives (control), the second group with 150 mg capsicum oleoresin for each kg of feed, the third group with 150 mg carvacrol for each kg of feed, the fourth group with 150 mg cinnamaldehyde for each kg of feed, and the last group with 150 mg mixtures for each kg of feed. The trial was maintained to six weeks. The effects of the dietary treatments on the body weight on the 7, 21, 28, 35 and 42 days of age and the body weight gain between 0-7, 14-21, 21-28 and 35-42 days of trial were found to be significant (P0.05). Among carcass properties, only carcass yield, organ-related properties (glandular stomach, gizzard, total intestine, duodenum, jejunum, ileum and large intestine weights), thigh meat sensory properties (taste, softness, juiciness and general liking), physical properties of breast and thigh meat (thawing loss, cooking loss, water holding capacity, firmness and toughness), color property of thigh meat (L values), chemical properties of breast meat (crude fat, crude protein, fatty acids such as linoleic, eicosenoic, EPA, lignoceric acids, ∑MUFA and ∑n-3 fatty acids), chemical properties of thigh meat (dry matter, crude fat, crude protein, fatty acids such as linoleic, EPA, behenic acids and ∑MUFA, ∑PUFA and ∑n-6 fatty acids), blood parameters (AST, triglyceride, LDL, total protein and albumin values) and the number of Lactobacillus spp. in broiler ileums were significantly affected from addition of capsicum oleoresin, carvacrol, cinnamaldehyde and their mixtures (P0.05). In conclusion, the addition of 150 mg/kg capsicum oleoresin, carvacrol, cinnamaldehyde and mixtures of different proportions to broiler diets showed similar effects on examined properties and criteria. However, it was seen that especially mixtures were found to improve performance, carcass properties, some blood parameters and intestinal microflora in broilers.