Ana ürün koşullarında bazı soya hat ve çeşitlerinin Aksaray bölgesine adaptasyonu üzerine çalışmalar
Some soybean (Glycinemax.) line and varieties on the adaptation of aksaray region studies in main product condditions
  1. Tez No: 411304
  2. Yazar: METİN MERT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE İLKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Yağlı tohumlu bitkilerden olan soya fasulyesi dünyada en önemli endüstri bitkilerinden bir tanesidir. Bu araştırma; İç Anadolu Bölgesi`nde ana ürün koşullarında bazı soya çeşit ve hatlarının verim ve tarımsal özelliklerini belirlemek amacıyla 2014 yılında Aksaray ili Sapmaz Köyünde yapılmıştır. Araştırmada BDSA 05,BATEM 317,BATEM 207,BDUS 04,BATEM 223,KAMA,BATEM 306,KANA,KASM 02(KA03-03-03),KASM 03(KA03-03-04),ARISOY,ATAEM 7,NOVA,BRAVO gibi soya genotipleri materyal olarak kullanılmıştır. Deneme Aksaray`da tesadüf blokları deneme deseninde 3 tekerrürlü olarak kurulmuştur. Her parselde 3 sıra, 70 cm sıra arası, 5 cm sıra üzeri olacak şekilde 3 metrelik sıraların her birine 90 tohumun ekimi gerçekleştirilmiştir ve ortadaki sıra hasat edilmiştir. Çalışma sonunda varyans analizlerine göre hat ve çeşitler arasında 1000 dane ağırlığı, ilk bakla bağlama yüksekliği,bitki boyu ve tohum verimi açısından farklılık söz konusu olduğu belirlenmiştir.Ancak hat ve çeşitlerin bakla sayıları incelendiğinde istatistiki olarak önemli bir farkın olmadığı gözlemlenmiştir. Sonuç olarak; incelenen özellikler göz önüne alındığında ATAEM 7, BATEM 317, BRAVO, NOVA ile BATEM 207 çeşit ve hatlarının Aksaray ana ürün koşullarında daha yüksek verim verdikleri saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Soybean from oilseed crops is one of the most important industrial plants in the world. This research was carried out in Sapmaz village, Aksaray city in 2014 in order to determine some agricultural characteristics and yield properties of the some soybean varieties and lines under the main crop conditions in the Central Anatolia Region. Soybean genotypes BDS 05, BATEM 317, 207 BATE, BDUs 04, BATEM 223, KAMA, BATEM 306, KANA, KASMIN 02 (KA03-03-03), KASMIN 03 (KA03-03-04), ARISOY, ATAEM 7, NOVA, BRAVO were used as a material in this study. Field experiment was conducted based on Randomized Completely Block Design with three replications at Aksaray. Plots consisted of 3 rows 3 m long spaced, 5 cm apart where the 90 seeds were planted. Variance analysis was performed for each character. According to results, it was determined that the differences for first pod height, plant height, 1000 grain weight and grain yield among the lines and varieties were highly significant. Besides, it was observed that there was not a significant difference for seednumberperpod. Results of thisstudyindicatedthat; ATAEM 7, BATEM 317, BRAVO, NOVA and BATEM 207 lines in respectto yield and investigated agricultural characteristics can be grown in Aksaray main cropconditions.