Sinaptik cebirler üzerine
On synaptic algebras
  1. Tez No: 411312
  2. Yazar: SEVİM YASLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TAHSİN ÖNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu tez esas olarak beş bölümden oluşmaktadır. Birinci Bölümde tez konusu tanıtıldı ve bu konu ile ilgili yapılan çalışmalar hakkında bilgi verildi. İkinci Bölümde bu tezin okunabilirliğini kolaylaştırmak için gerekli bazı temel bilgilere verildi. Üçüncü Bölümde 2010 yılında David James Foulis tarafından yayınlanan sinaptik cebirler çalışması esas alınarak sinaptik cebirler tanıtıldı ve özellikleri ele alındı. Dördüncü Bölümde sinaptik cebirlerde türev kavramını tanımlandı ve bazı temel özellikleri elde edildi. Son bölümde ise bu çalışmaların ışığında elde edilen bilgilerin bir sonucu verildi.
Özet (Çeviri)
This thesis essentialy consist of four chapters. In the first chapter, the subject of the thesis is introduct and information about the studies which have been done with respect to this subject is given. In the second chapter, some general background which help to make legibility easy is given. In the third chapter, (David James Foulis, 2010)'s work is introduced. Synaptic algebras has been defined and its characteristic has been gone around. In the forth chapter, notion of derivation of synaptic algebras introduced by us and this notion some identities and consults of derivation of synaptic algebras is obtained. In the finally chapter, as a result of the information that obtained in light of these studies is given.