Farklı domates çeşitlerinin tomato spotted wilt virus (TSWV)'e karşı reaksiyonlarının belirlenmesi
The determination of reaction to tomato spotted wilt virus (TSWV) in different genotypes of tomato
- Tez No: 411311
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA GÜMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu tez çalışmasında, farklı domates çeşitlerinin Tomato spotted wilt virus (TSWV)' e karşı fizyolojik, morfolojik ve biyokimyasal faaliyetleri üzerindeki etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla serada TSWV' e karşı iki dayanıklı (Asil F1, Ferman F1), bir tolerant (Çiğdem F1) ve bir duyarlı (Kardelen F1) çeşit materyal olarak kullanılmıştır. Hastalıklı domates bitkilerinden alınan izolatla yapılan mekanik inokulasyon sonucu enfekteli bitkilerle enfekteli olmayan kontrol bitkileri karşılaştırılmıştır. İnokulasyondan en fazla etkilenen Çiğdem ve Kardelen çeşitleri olmuştur. TSWV enfekteli Çiğdem ve Kardelen çeşitleri, sağlıklılara oranla bitki organlarında kuru madde kayıpları ve klorofil miktarında azalmalar gözlenirken prolin miktarında istatistiksel anlamda değişim olmadığı saptanmıştır. İnokulasyondan en az etkilenen çeşitlerin ise Asil ve Ferman olduğu saptanmıştır. Ayrıca çeşitlerin patojene karşı göstermiş oldukları duyarlılık seviyeleri de farklılık göstermiştir. Sonuç olarak, seralarda oldukça yaygın olan TSWV' e karşı kimyasal mücadele yönteminin olmaması nedeniyle enfeksiyondan korunmada en etkili faktör olan dayanıklı çeşitlerin tespit edilerek hastalığa karşı kontrolde kullanılmasının önemi bir defa daha vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis was conducted to determine the physiological, morphological and biochemical changes in different genotypes due to infection of Tomato spotted wilt virus. For this aim, two resistant (Asil F1, Ferman F1), one tolerant (Çiğdem F1) and one sensitive (Kardelen F1) was used as a material aganist TSWV in greenhouse. Diseased tomato plants conducted with samples from non-infected control mechanical inoculation results were compared with the infected plant crops. Çiğdem and Kardelen have been most affected by the genotypes of inoculation. TSWV infection Çiğdem and Kardelen genotypes, the observed in reduction of dry matter losses and chlorophyll content in plant organs but no statistical change of proline contentin leaves. Asil and Ferman affected was least than genotype of inoculation. The level of response differed depending on varieties.As a result, greenhouse which is quite common in the absence of chemical control methods against TSWV is the most effective factor in the prevention of infections due to resistant varieties resistant to the disease detected by propagating material should be used.