Arkaplan sinaptik bombardımanın morris-lecar Tip-I nöronların zayıf sinyal kodlama performansına etkileri
Impacts of background synaptic bombardment on the weak signal coding performance of morris-lecar Type-I neurons
- Tez No: 888902
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VELİ BAYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bartın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Akıllı Mühendislik Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Akıllı Sistemler Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Sinir sisteminde sinyal işleme, kodlama ve iletimi oldukça karmaşıktır ve nöronal ortamın çevresel şartlarına büyük ölçüde bağlıdır. Ayrıca, nöronlar işledikleri sinyalleri, sinaps adı verilen benzersiz kavşaklar aracılığıyla iletirler. Bu bağlamda, bir nöronun bulunduğu ağa bağlı olarak tek bir bağlantıdan binlerce bağlantıya kadar sinaptik bağlantı yapabildiği bilinen bir gerçektir. Bu bağlantılardan gelen pre-sinaptik rastgele girdiler, nöron zar potansiyelinde dalgalanmalara neden olur. Bu gürültü kaynağı, arkaplan sinaptik aktivite olarak adlandırılmaktadır. Diğer taraftan, gürültünün nöron dinamiklerine olumlu katkılar sunduğu bilinmektedir. Bu tez çalışmasında, arkaplan sinaptik aktivitenin Morris–Lecar Tip I nöronlarının bilgi işleme mekanizmasına olası katkıları ele alınmıştır. Sonuçlarımız, uygun sinaptik iletkenlik değerlerinin, Morris–Lecar Tip I nöronlarının sinyal işleme kapasitesinin arkaplan sinaptik girdilerin frekansına bağlı olarak stokastik rezonans davranışı sergilediğini göstermiştir. Ayrıca, Morris–Lecar Tip I nöronlarının belli bir frekans aralığındaki sinyalleri algıladığı bulunmuştur. Bu frekans aralığının pre-sinaptik girdilerden önemli ölçüde etkilendiği de sayısal olarak ortaya konulmuştur. Dahası, Tip I nöronlarının ancak belli bir frekans aralığındaki zayıf sinyalleri kodlarken arkaplan sinaptik girdilerden yararlandıkları gözlemlenmiştir. Sonuç olarak, bu çalışmada arkaplan sinaptik aktivitenin Morris–Lecar Tip I nöronlarının zayıf sinyal kodlama kapasitesine olan katkıları detaylı bir şekilde analiz edilmiştir. Nümerik sonuçlarımız, nöronların uygun zayıf sinyal frekanslarında arkaplan sinaptik gürültüden yararlanarak eşik altı sinyal kodlama kapasitesini artırabildiklerini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Signal processing, coding, and transmission in the nervous system are quite complex and highly dependent on the environmental conditions of the neuronal environment. Also, neurons carry out the signals they process through unique junctions called synapses. In this context, it is a known fact that a neuron can make synaptic connections from a single connection to thousands of connections, depending on the network in which it is located. Pre-synaptic random inputs from these connections cause fluctuations in the neuron membrane potential. This noise source is called background synaptic activity. On the other hand, it is known that noise makes positive contributions to neuron dynamics. In this thesis study, the possible contributions of background synaptic activity to the information processing mechanism of Morris–Lecar Type I neurons are discussed. Our results show that, at appropriate synaptic conductance values, the signal processing capacity of Morris–Lecar Type I neurons exhibits stochastic resonance behavior depending on the frequency of the background synaptic inputs. It has also been found that Morris–Lecar Type I neurons perceive signals within a certain frequency range. It has been numerically demonstrated that this frequency range is significantly affected by pre-synaptic inputs. Moreover, it has been observed that Type I neurons can only benefit from background synaptic input when encoding weak signals in a certain frequency range In conclusion, in this study, the contributions of background synaptic activity to the weak signal coding capacity of Morris–Lecar Type I neurons is analyzed in detail. Our numerical results show that neurons can increase their subthreshold signal encoding capacity by exploiting background synaptic noise at appropriate weak signal frequencies.