Esnek ideal topolojik uzaylar üzerine
On soft i̇deal topological spaces
  1. Tez No: 411313
  2. Yazar: ELİF TURANLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OYA BEDRE ÖZBAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu tez esas olarak yedi bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde tez konusu tanıtılmış, ikinci bölümde ise tezin anlaşılabilir olması için esnek kümeler ve esnek topolojik uzaylar üzerine bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde esnek ideal, esnek yerel fonksiyon ve *-esnek topoloji ile ilgili temel tanım ve teoremlere yer verilmiştir. Ayrıca esnek topolojik uzay ile esnek idealin uyumluluğu verilerek, bu konu ile ilgili bazı karakterizasyonlar araştırılmıştır. Dördüncü bölümde esnek I-kompaktlık kavramı verilmiş ve bu kavramın bazı özellikleri çalışılmıştır. Ayrıca esnek ideal topolojik uzaylarda *-esnek bağlantılı kümeler, *-esnek ayrık kümeler ve *_s esnek bağlantılı kümeler incelenmiş ve bunların birbirleriyle ilişkileri çalışılmıştır. Beşinci bölümde esnek I-regüler uzaylar ve esnek I-$normal uzaylar ele alınarak özellikleri incelenmiştir. Son bölümde ise esnek ideal topolojik uzaylarda esnek I-parakompaktlık kavramı tanımlanarak bunlara ait temel teoremler ve sonuçlar elde edilmiştir. Ayrıca esnek I-parakompakt uzaylar alt uzaylarda da incelenmiştir. Son olarak bazı uzaylara ait karşıt örneklerle çalışma desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis essentially consists of seven chapters. In the first chapter, the subject of the thesis is introduced, in the second chapter, basic knowledges on soft sets and soft topological spaces are provided in order to make understandable the reading of the thesis. In the third chapter, basic definitions and fundamental theorems related with soft ideal, soft local function and *-soft topological spaces are included. Moreover the notion of compatibility of soft ideals with the soft topologies is introduced and some characterizations concerning this topic are investigated . In the fourth chapter, the definition of soft I_compactness and some properties of this concept are studied. Besides, *-soft connected sets, *-soft seperated sets and *_s soft connected sets in soft ideal topological spaces are examined and their properties and their relations with each other are studied. In the fifth chapter, soft I-reguler spaces and soft I-normal spaces are handled and their properties are examined. In the final chapter, the concept of soft I-paracompactness is defined on the context of soft ideal topological spaces and then related fundamental theorems and results are obtained. Also, soft I-paracompact spaces are examined on subspaces. Finally, this work is supported by counter examples to some spaces.