Klasik ve nano formülasyonlu bazı bitkisel kökenli insektisitlerin Nesidiocoris tenuis (Reuter) (Hemiptera: Miridae) üzerine etkilerinin belirlenmesi
Determination effects of some classical and nano formulated plant-based insecticides on Nesidiocoris tenuis (Reuter) (Hemiptera: Miridae)
- Tez No: 411332
- Danışmanlar: PROF. DR. ENVER DURMUŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Entomoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Siyahboyunlu tahtakurusu [Nesidiocoris tenuis (Reuter) (Hemiptera: Miridae)] Akdeniz ülkelerinde yaygın olarak bulunan ve beyazsinekler, galerisinekleri, domates güvesi, trips ve kırmızı örümcek gibi zararlıların kontrolü için seralara salımı yapılan önemli bir predatördür. Bu çalışmada bitkisel kökenli bazı preparatların mevcut pozitif özelliklerini koruyarak, önceki formülasyonlarına göre negatif özelliklerin minimize edilmesi amacıyla geliştirilen nano formülasyonlu preparatlar ile klasik formülasyonlu preparatların Nesidiocoris tenuis'e etkileri karşılaştırmalı olarak belirlenmiştir. Çalışma kapsamında, neem ve çay ağacı ekstraktlarının klasik ve nano formülasyonlu preparatların Nesidiocoris tenuis ergin, nimf ve yumurta verimi üzerine yan etkileri araştırılmıştır. Çalışmada elde edilen verilere göre, bütün bitkisel kökenli preparatların Nesidiocoris tenuis ergin ve nimf bireylerine karşı yan etki sınıf değerleri zararsız olarak bulunmuştur. Fakat nano formülasyonlu bitkisel kökenli preparatların, klasik formülasyonlu bitkisel kökenli preparatlara göre Nesidiocoris tenuis'in yumurta verimini daha fazla azalttığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Nesidiocoris tenuis (Reuter) (Hemiptera: Miridae), who is found widely in Mediterranean countries and is made to release of greenhouse, is a significant predator species to control of pests such as whiteflies, gallery flies, Tomato leafminers, thrips and mites. In this study, the effects of plant-based of two formulations, nano formulation which is minimized the negative properties according to old formulations and protected existing positive characteristics with classical formulation were determined comparatively against Nesidiocoris tenuis. In a study conducted in this regard, classic and nano-formulations of (neem and tea tree) plant-based of preparations were determined side effects on Nesidiocoris tenuis adult, nymph and egg production. According to the results, all plant-based preparations have been found ineffective against Nesidiocoris tenuis adult and nymphal individuals. However, plant-based of nano formulations preparations have been affected Nesidiocoris tenuis eggs production more than plant-based of classical formulations preparations.