Farklı guava tropikal meyvesi ilave edilmiş probiyotik yoğurt dondurmasının bazı fizikokimyasal, duyusal ve mikrobiyolojik özelliklerinin araştırılması
Investigation of some physicochemical, sensory and microbiological properties of probiotic yoghurt ice-cream which contains different guava tropical fruits
- Tez No: 411331
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN KAVAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Süt Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada 2 farklı çeşit guava meyvesinin (%70 çilek guavası ve %30 limon guavası) karışımının 4 farklı oranı (%0, %15, %25 ve %35) kullanılarak, dondurma miskine direkt yoğurt ilavesi yöntemiyle probiyotik yoğurt dondurması üretilmiştir. Örnekler 120 gün süreyle depolanmıştır.Depolamanın 1., 15., 30., 60., 90. ve 120. günlerinde örneklerin bazı fizikokimyasal, duyusal ve mikrobiyolojik özellikleri incelenmiş ve elde edilen sonuçlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, probiotic yoghurt ice-cream was produced by using 4 different rate (0%, 15%, 25%, 35%) of 2 different fruit of guava (70% strawberry guava and 30% lemon guava) mix, yoghurt was directly added in the ice cream mix. Samples were stored during 120 days. Some physicochemical, sensorial and microbiological traits were determined in 6 separated days (1st, 15th, 30th, 60th, 90th and 120th days) and results were evaluated.