Atık su ısı pompalarında kullanılan ısı değiştiricilerin tasarımı ve modellenmesi
Design and modelling of heat exchangers used in wastewater source heat pump systems
- Tez No: 411346
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN GÜNERHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Günümüzde ısı pompalarının daha verimli ve yüksek performansta çalışabilmeleri için alternatif kaynak arayışları sürmekte ve bu amaçta atık suyun ısı kaynağı olarak kullanımı sağlanmaktadır. Isı pompası sisteminin performansını doğrudan etkileyen ısı kaynağından ısı transferi sürecinde kullanılan ısı değiştiricilerinin tasarımı ve uygulaması bu süreçte önem kazanmaktadır. Bu tezde, atık su ısı pompası sistemlerinde kullanılan ısı değiştirici sistemlerinin tanımı, tasarımı, imalat ve montaj öncesi akış - ısı transferi süreçlerinin üç boyutlu analizleri, çeşitli parametrik çalışmalar ile yapılmıştır. Tez içeriğinde, atık su ısı değiştiricisinin parametrik analizleri içeren bölümlerden önce atık suyun önemini, atık su ısı pompası sistemini, ısı değiştiricilerini ve atık su ısı pompası ısı değiştiricisini tanıtan bölümler bulunmaktadır. Atık su ısı değiştiricisi tasarımı için üç boyutlu modelleme programı kullanılmış, akış ve ısı transferi analizleri için Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiği yönteminden yararlanılmıştır. Analizler, ticari olarak kullanılan ve ticari olarak kullanıma uygun olarak tasarlanan ısı değiştirici sistemi için temiz su kütlesel debilerindeki, atık su kütlesel debilerindeki ve hava sıcaklıklarındaki değişimler gibi farklı çalışma koşulları için tekrarlanmış olup, sonuçlar kendi içinde ve birbiri arasında karşılaştırılarak yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Alternative heat source researches to make heat pumps work with high performance and more efficiently, and this aims to wastewater to be used as heat source. Design and application of heat exchangers which effects performance of heat pump systems directly becomes more important in this process. Definitions of heat exchanger systems used in wastewater source heat pumps, design, construction, three dimensional flow and heat transfer analysis before mounting were performed with various parametric studies in this thesis. This thesis includes importance of wastewater, wastewater heat pump system, heat exchangers, and introductory of wastewater heat exchangers used in heat pumps systems sections before parametric analysis of wastewater heat exchangers. Three dimensional modelling software were used to design wastewater heat exchangers, and Computational Fluid Dynamics method was used to make analyse of fluid motion and heat transfer process. The analyses were performed for different operation conditions as change in mass flowrates of clean water and waste water, and air temperatures for a commercially used wastewater heat exchanger and a new design wastewater heat exchanger considered to be used as commercially and the results were interpreted individually and mutually.