Antalya yöresinde bazı bitkiler için uygun sulama zaman planlaması
Irrigation scheduling for some crops grown in Antalya region
  1. Tez No: 411345
  2. Yazar: GAMZE TUNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ UL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Dünyada ve ülkemizde son yıllarda yaşanan hızlı nüfus artışına karşın kullanılabilir su kaynağı varlığının azlığı, gelişen sanayi ile tarımsal faaliyetlere bağlı olarak aşırı su kullanımı, çeşitli kirlilik etmenleri nedeniyle ortaya çıkan sorunlar, su kaynaklarının daha etkin, bilinçli ve belirli bir program ile yönetiminin önemini bir kat daha arttırmıştır. Tarımsal alanlarda yapılan sulamadan beklenen yararın ve verim artışının sağlanabilmesi öncelikle yetiştirilen bitkinin suya ihtiyaç duyduğu zamanın, her sulamada verilecek su miktarının ve sulama süresinin gerçeğe yakın olarak belirlenmesine bağlıdır. Sulama zaman planlaması olarak adlandırılan bu işlem gerek su kaynaklarının tüm bitki gelişimi süresince yeterli olduğu yörelerde ve gerekse su kaynaklarının kısıtlı olduğu durumlarda sulama uygulamalarının en önemli öğesini oluşturmaktadır. Bu çalışmada, ülkemiz tarımında büyük önemi olan Antalya Yöresinde yetiştirilen bazı bitkiler için sulama zaman planları yapılmıştır. Bu amaçla yörede yetiştirilen ve özellikle hâkim bitki konumundaki bazı bitkiler için,FAO tarafından geliştirilen CROPWAT bilgisayar yazılımında gerekli veriler kullanılarak uygun sulama zaman planlarına ait grafik ve çizelgeler oluşturulmuştur. Araştırmadan elde edilen sonuçların yöredeki çiftçileri sulama konusunda aydınlatacağı ve konu ile ilgili çalışmalar yapan teknik elemanlara rehber olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In spite of increasing population in the world and in our country, the fresh water resources are decreasing because of developing industries, using fresh water excessirely, different pollution factors. Therefore, using fresh water resources effective, conscient and with a program become more important. If we want to increase the advantages and crop yield in agricultural irrigation, at first the irrigation time, irrigation amount and how long the plant will be irrigated must be known. This is named '' Irrigation Scheduling'' and it is the most important factor when the irrigation water is adequate or inadequate during the planting season. In this study, it is aimed to prepare irrigation scheduling models for some plants grown in crop pattern of Antalya Region with a great agricultural potential. Reference evapotranspiration and crop evapotranpiration values were calculated by CROPWAT software developed in FAO. Soil water content graphics and charts are also obtained, the results obtained in this study will guide the local farmers and technical staff in irrigation sector.