Tokat ili Niksar ilçesi ceviz üretim ve pazarlama yapısı
Production and marketing structure of walnut in Niksar district Tokat province
- Tez No: 411364
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL KIZILASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışma; Tokat ili Niksar ilçesindeki ceviz üretim ve pazarlama yapısının incelenmesi ve karşılaşılan sorunlara çözüm önerileri getirilmesi amacıyla yapılmıştır. Niksar ilçesinde kapama bahçede ceviz yetiştiriciliği yapan 84 işletme ile tam sayım yöntemiyle anket yapılarak birincil veriler toplanmıştır. Ayrıca ikincil veriler olarak il ve ilçedeki resmi kurum ve kuruluşların verileri ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, TUİK ve FAO verileri kullanılmıştır. Anketler 2013 yılı Temmuz ayında çiftçilerle yüz yüze görüşülerek yapılmıştır. Toplanan verilerin analizinde yüzde (%), frekans (f) hesaplamaları ile ki-kare ve t testinden yararlanılmıştır. İncelenen işletmelerde işletme sahiplerinin % 50'si 58 yaş ve altında olduğu, yapılan gözlemlerde ve anket verilerinde işletme sahiplerinin yaş ortalamasının oldukça yüksek olduğu belirlenmiştir. İlçede kurulmuş olan Organik Meyve Üreticileri Birliği'nin üreticilere önemli katkılarının olduğu gözlemlenmiştir. Ayrıca elde edilen veriler ışığında toprak analizi ve tarım sigortası yaptırma oranlarının oldukça düşük olduğu görülmektedir. Yapılan çalışmada 8 işletmenin tarımsal gelirinin olmadığı, 14 işletmenin ceviz üretiminden gelirinin olmadığı, 12 işletmenin ise tarım dışı gelirinin olmadığı anlaşılmıştır. Çalışmada, üreticilerin % 26,2'sinin iyi gelir getirmesi nedeniyle ceviz üretimini seçtikleri, % 22,5'inin ceviz üretiminin kolay olmasından dolayı tercih ettikleri, % 19,5'inin ise cevizin pazarlama sorununun olmayışından dolayı tercih ettikleri belirlenmiştir. İşletmelerin % 94,4'ü sattıkları cevizin bedelini peşin olarak almaktadır. Vadeli verenler ise otuz gün içerisinde cevizin bedelini almaktadırlar. Ceviz pazarlamada üreticiler herhangi bir sorunla karşılaşmamaktadırlar. İlçede 16 tane özel ceviz kırma ve paketleme tesisi faaliyet göstermektedir. Bu tesisler hem cevizi işleyerek katma değer yaratmakta hem de cevizin pazarlama sorununun olmamasında önemli bir rol oynamaktadır. İşletmelerin %73,8'inin yerli çeşitleri, %26,2'sinin ise yabancı çeşitleri kullandıkları belirlenmiş olup yeni tesis edilen bahçelerde özellikle yabancı çeşitlerin tercih edildiği gözlenmiştir. Bu çalışmadan elde edilen sonuçlar neticesinde pazarlama sorunu olmayan cevizin oldukça karlı bir ürün olduğu ve uygun teşvik mekanizmalarıyla desteklenmesi ile yaygınlaştırılması gerektiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This survey was carried out to determine the production and marketing situation of walnut production in Niksar district Tokat province and scope out the problems in doing this. There was a survey among all the 84 walnut producers and primary data was gained. As secondary data, the data of state institutions and organizations such as FAO, TUIK and Ministry of Food Agriculture and Livestock was used. The survey was carried out by face to face meeting with the producers July, 2013. Percentage (%), frequency accounting (f) and Ki-Square and T-test was used for the analysis of the survey. It is found 50 percent of the producers are aged below 58. It is observed Organic Fruit Producers Cooperation in the district contributed much to the producers. According to the data it is found the rate of soil analysis and insurance are highly low. The survey showed that 8 percent of the producers do not have agricultural income, 12 percent of the producers do not have non-agricultural income and 14 percent of the producers do not have an income from walnut production. It is observed that 26,2 percent of the producers favour walnut production because it offers high income and 22,5 percent of them favour it because it is easy and 19,5 percent of them favour it because it does not have marketing problems. 94,4 percent of the producers sell their product by cash. Some producers sell their product deferred and get the money within 30 days. The producers have no problem in marketing walnut. There are 16 walnut cracking and packing facilities in the district. These facilities both provide added value to the walnut and have an important role in easy marketing. It is found that 73,8 percent of the producers favour domestic species and 26,2 percent of them favour foreign species. It is observed that recently foreign species have been favoured. Consequently it is observed that walnut, with easy marketing, is a highly gainful product and must be supported and be widespread.