Tokat ili Niksar ilçesi belediye İtfaiye Müdürlüğünün afet ve acil durumlara hazırlığının değerlendirilmesi
Evaluation of the preparation of Tokat province Niksar district municipal Fire Directorate for disaster and emergency
  1. Tez No: 717142
  2. Yazar: GÖKHAN EL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EDİP AVŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İlk ve Acil Yardım, Public Administration, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Durum ve Afet Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Afet Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Son yıllarda ülkemizde meydana gelen afet ve acil durumlardaki artış itfaiye teşkilatlarının afet ve acil durumlardaki görevlerinin, yeterliliğinin ve öneminin kamuoyunda gündeme gelmesine neden olmuştur. 24 Ocak 2020 Elazığ depremi, 30 Ekim 2020 Ege Denizi depremi, 22 Ağustos 2020 Giresun Dereli ilçesinde yaşanan sel ve su baskınları, 21 Temmuz 2021 Rize ve Artvin illerinde yaşanan sel ve su baskınları, 28 Temmuz 2021 Antalya'nın Manavgat ilçesinde başlayan ve birçok ilimizi etkileyen orman yangınları, 11 Ağustos 2021 Bartın, Kastamonu, Sinop illerini etkileyen sel ve su baskınları fiziksel, sosyal ve ekonomik kayıplara neden olmuştur. Yaşanan bu afetlerde TAMP kapsamında AFAD koordinasyonunda birçok ilin itfaiye teşkilatları müdahale çalışmalarında önemli görevler almıştır. Bu tez çalışmasının amacı itfaiye teşkilatlarının afet ve acil durumlara hazırlığının Tokat ili Niksar ilçesi İtfaiye Müdürlüğü özelinde değerlendirilmesidir. Çalışmada anket ve gözlem yöntemleri uygulanmıştır. Anket çalışması Niksar ilçesi Belediye İtfaiye Müdürlüğünde görevli 30 personelden 25'ine uygulanmıştır. Çalışma evrenin tamamına değil %83,33'üne uygulanmıştır. Gözlem yöntemiyle Niksar Belediye İtfaiye Müdürlüğünde çalışan personel sayısı, bulunan araç, malzeme, ekipmanlar incelenmiş ve Belediye İtfaiye Yönetmeliği'ne göre değerlendirilmiştir. Katılımcılara göre Tokat bölgesini tehdit eden en önemli afet türü %92 oranla depremdir. Temel afet bilgisi ve kurtarma faaliyetleri eğitimini almış katılımcı oranı ise % 84'tür. Fakat katılımcıların müdahalede görev aldığı afet ve acil durumların dağılımı incelendiğinde depreme müdahalede görev alan katılımcı bulunmadığı görülmektedir. Katılımcıların afet / acil durumlara müdahalede beden gücünü / fiziksel durumunu yeterli bulma oranı %64'tür. Afetlerde can ve mal kayıplarını en aza indirmek için itfaiye teşkilatları her türlü afet ve acil duruma müdahalede personel, araç, malzeme ve ekipman bakımından yeterli seviyeye getirilmelidir.
Özet (Çeviri)
The increase in disasters and emergencies in our country in recent years has brought the duties, competence, and importance of fire departments in disasters and emergencies to the public's attention. Elazığ earthquake of 24 January 2020, Aegean Sea earthquake of 30 October 2020, floods and debacles in Giresun Dereli district on 22 August 2020 as well as in Rize and Artvin provinces on 21 July 2021, forest fires that started in Manavgat on 28 July 2021 district and affected numerous provinces, and floods and debacles affecting the provinces of Bartın, Kastamonu, and Sinop on 1 August 2021 has led to physical, social and economic losses. In these disasters, fire departments of many provinces assumed important roles in response efforts under the coordination of the Disaster and Emergency Management Presidency of Turkey (AFAD) within the scope of the Turkey National Disaster Response Plan (TAMP). This thesis study aims to evaluate the preparedness of fire departments for disasters and emergencies in the context of the Fire Department of Niksar District in Tokat Province. Questionnaire and observation methods were used in the study. The survey was performed with 25 of the 30 staff working at Niksar District Municipal Fire Department. The study does not comprise the entire population but 83.33% of it. The number of staffs, the vehicles, materials, and equipment of the Niksar Municipality Fire Department were examined and evaluated through observation method as per the Municipality Fire Brigade Regulation. According to the participants, the most important type of disaster threatening the Tokat region is earthquakes, with a rate of 92%. The rate of participants who received training on basic disaster information and rescue operations is 84%. However, as for the distribution of disasters and emergencies in which the participants took part in the response, no participant has been involved in the earthquake response operations before. The rate of participants finding their physical strength / physical condition sufficient in responding to disasters/emergencies is 64%. In order to minimize the loss of life and property in disasters, fire departments should be brought to a sufficient level in response to all kinds of disasters and emergencies in terms of staffing, vehicles, materials, and equipment.