Bazı çilek çeşitlerinin Niksar bölgesindeki performanslarının belirlenmesi
The performance of some strawberry cultivars in Niksar province
  1. Tez No: 411379
  2. Yazar: HATİCE DERYA AKSU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇETİN ÇEKİÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Meyve Yetiştirme ve Islahı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmada üç kısa gün çeşidi ('Camorosa', 'Sweet Charlie' ve 'Camino Real') ve bir nötr gün çeşidinin (Albion) Kelkit vadisi içinde Niksar Bölgesinde 400 m rakımlı vadi içi ve 950 m rakımlı yayla koşullarındaki performansları incelenmiştir. Frigo fidelerle siyah tekstil malç üzerine üç tekerrürlü yaz dikimi uygulanan bitkilerde ilk yıl oluşan tüm çiçek ve stolonlar koparılmış, sonraki ilkbahardan itibaren ilk yıl ve ikinci yıl olmak üzere salkım sayısı, meyve iriliği, boyu ve eni, SÇKM, toplam kuru madde, titre edilebilir asitlik, pH değerleri yanında meyve yanak, uç ve et renklerinin L, a , b değerleri belirlenmiştir. Bitki başına kardeşlenme, salkım ve meyve sayısı her iki lokasyonda da Albion çeşidinde gözlemlenmiştir. Ortalama meyve iriliği ve SÇKM değerleri tüm çeşitlerde her iki yılda da yayla lokasyonunda, ova lokasyonuna göre yüksek bulunmuştur. Sweet Charlie çeşidinin SÇKM değerleri her iki lokasyonda ve her iki yılda da diğer çeşitlerden yüksek olmuştur. Her iki yıl ve her iki lokasyonda da primer meyveler daha sonra hasat edilen meyvelerden daha iri olmuştur. İlk yıl gözlemlenen salkım sayısı , kardeşlenme sayısı , ortalama bitki başına düşen meyve sayısı her iki lokasyonda da ikinci yıl artış göstermiştir. Ortalama meyve ağırlığı ova lokasyonunda ilk yıl 16,42 g (Albion) ile 19,26 g (Camarosa) arasında, yayla lokasyonunda ise 19,74 g (Sweet Charlie) ile 23,08 g (Albion) arasında değişkenlik göstermiştir. İkinci yılda ise ortalama meyve ağırlığı ova lokasyonunda 8.2 g (Camino Real) ile 10.3 g ( Camarosa) arasında , yayla lokasyonunda ise 12.0 g (Camino Real) ile 13.7 g (Albion) arasında değişkenlik göstermiş olup , ikinci yıl alınan bitkilerde ilk yıla göre ortalama meyve ağırlıklarında belirgin düşüş görülmüştür. Ayrıca meyve en boy oranlarında da aynı şekilde ilk yıla oranla ikinci yılda düşüş görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the performance of three varieties of short day ('Camorosa', 'Sweet Charlie' and 'Camino Real') and a neutral day (Albion) on Kelkit valley in Niksar Region, which has 400 m altitude inside the valley and 950 m altitude within the highland conditions, are examined. In the Frigo sets on which three renewal summer plantation are applied on the surface of the textile mulch, all the flowers and stolons are pulled off in their first year, two years and the second year from the following spring, the number of bunch, the fruit thickness, height and width, water soluble Dry Matter, total dry matter, titrable acidity, with pH values fruit cheek, the levels of L,a,b edge and thick colors are identified. Tillering for each plant, the number of the bunch and fruit in both locations are observed in Albion type. The avarage fruit thickness and Water Soluble Dry Matter values are found high in all types in highland location according to the - valley location ever two years. Water Soluble Dry Matter values, in both location and in every two years, are higher than the others. In every two year and both location, primer fruits are thicker than the ones harvested later. The number of the bunch and tillering, avarage number for each plant that was observed in the first year increased in the second year. The average fruit weight within the valley location is between 16,42 g (Albion) and 19,26 g (Camarosa) in the first year, in the highland location, it changes from 19,74 g (Sweet Charlie) to 23,08 g (Albion). In the seond yer, the avarage fruit weight in valley location is between 8,2 g (Camino Real) and 10,3 g ( Camarosa), in highland location, is changing from 12,0 g (Camino Real) to 13,7 g (Albion) and it is understood that the evarage fruit weight shows a dramatic decline. In addition, also in the fruit width length rate, there is decline in the second year compared with the rate of the first year.