Papaver somniferum yapraklarında sıcaklık stresinin antioksidan enzimler üzerine etkisi
The effects of temperature stress on antioxidant enzymes in Papaver somniferum Leaves
- Tez No: 411380
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSKENDER PARMAKSIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Biology, Biotechnology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Haşhaş (Papaver somniferum L.) içerdiği alkaloitlerden dolayı tıbbi ve ticari öneme sahip bir bitkidir. Bu çalışmada Türkiye'de üretilen Papaver somniferum L.'un tescilli 17 çeşidinde sıcaklık stresinin antioksidan enzimler üzerine etkisi incelenmiştir. Haşhaş tohumları viyollerde çimlendirilmiştir. Fideler içerisinde %40 torf, %40 elenmiş bahçe toprağı ve %20 kum bulunan 3 kg'lık saksılara aktarılmıştır. 5 aylık büyüme sonunda bitkiler, etüv içerisinde 20 dk süreyle 35 ºC, 40 ºC, 45 ºC ve 50 ºC sıcaklıklara tabi tutulmuştur. Bitkilerin yaprakları hasat edilerek, sıvı azot soğuk şoku uygulandıktan sonra 20 ºC'de çalışma zamanına kadar muhafaza edilmiştir. Yapılan analizlerde protein miktarı, katalaz (CAT), peroksidaz (POD), askorbat peroksidaz (APX) ve polifenol oksidaz (PFO) enzimlerinin aktiviteleri araştırılmıştır. Sıcaklık stresi uygulamaları sonucu genel olarak sıcaklık değeri yükseldikçe, protein miktarında artış gözlenmiştir. CAT ve POD enzim aktivitelerinde ise önce azalma sonra artış gözlenmiştir. APX enzim aktivitesinde azalma, PFO enzim aktivitesinde ise artış gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Opium poppy ( Papaver somniferum L.) is an important medicinal and commercial plant because of the alcoloids it contains. In this study, the effects of temperature stress on antioxidant enzymes on 17 registered P. somniferum L. varieties grown commercially in Turkey were investigated. Poppy seeds were germinated in seedling trays. Then seedlings were transferred to pots with 3 kg capacity containing 40 % peat, 40% sieved garden soil and 20 % sand. Following 5 months of growth, poppies were subjected to temperatures of 35 °C, 40 °C, 45 °C and 50 °C in incubator. Plant leaves were harvested, treated with liquid nitrogen and kept in freezer at -20 °C until analysis. Protein amount, catalase (CAT), peroxidase (POD), ascorbate peroxidase (APX) and polifenol oxidase (PFO) enzyme activities were investigated. It was observed that as the temperature increased, the amount of protein also increased. CAT and POD enzyme activities decreased at first but then increased. A reduction in APX enzyme activity was observed while there was an increase in PFO enzyme activity.