Determination of thrips (Thysanoptera) species and effect of some control methods on abundance of thrips in pepper field in Tokat province
Tokat ili biber yetiştirilen alanlarda görülen trips türleri (Thysanoptera)nin belirlenmesi, yaygın bazı mücadele yönterinin trips yoğunluğu üzerine etkisinin
- Tez No: 846008
- Danışmanlar: PROF. DR. DÜRDANE YANAR, PROF. DR. EKREM ATAKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışma Türkiye'nin Tokat ilinde 2021-2022 yıllarında yürütülmüştür. Tokat ili biber ekim alanlarında görülen trips türleri belirlenmiştir. Biber üretim döneminde 2021-2022 yıllarında Haziran ayından itibaren Ekim ayına kadar Tokat'ın Merkez, Erbaa, Niksar, Turhal, ve Pazar ilçelerinde bulunan tarlaları temsil edecek şekilde örneklemeler yapılmıştır. Bu çalışmada toplam 7 tür tespit edilmiştir. Bu türler; Thripidae familyasından Frankliniella occidentalis (Priesner, 1932), Thrips tabaci (Lindeman), Thrips meridionalis (Priesner 1926), Chirothrips manicatus (Haliday, 1836), Aeolothrips intermedius (Bagnall, 1934), Aeolothrips fasciatus (Linnaeus, 1758) ve Phlaeothripidae familyasından Haplothrips aculeatus (Fabricius, 1803) dur. Bu çalışmada, Tokat ili biber tarlalarında baskın trips türünün F. occidentalis olduğu tespit edilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümü ise thrips mücadelesinbde farklı yöntemlerinin kullanımına yöneliktir. Bu çalışma tarla koşullarında açık alanda Esen ve Gama tatlı biber çeşitleri üzerinde yürütülmüştür. Denemelerde uygulama olarak: kontrol, Orius laevigatus (Fieber), Amblyseius swirskii Athias Henriot, Azadirachtin 790 g/l + Neem yağı 0,3 g/l (bitkisel kökenli insektisit) , Spinosad 240 g/l, Formetanat hidroklorür %50 ve feromon+ mavi yapışkan tuzak kullanılmıştır. Deneme tesadüf parselleri deneme desenine göre, parsel büyüklükleri 360x270cm, parseller arası 100cm , 4 tekerrürlü olarak kurulmuştur. Denemede kontrol uygulamasında herhangi bir işlem yapılmamıştır. 2021 ve 2022 yıllarında yürütlen çalışmalarda thrips yoğunluğu ekonomik zarar eşiği (3 thrips/çiçek) seviyesinin altında kalmıştır. Uygulamalarda sırasıyla, O. laevigatus uygulamasında, 1 thrips/çiçek A. swirskii uygulamasında 1,6 thrips/çiçek, Azadirachtin 790 g/l + Neem yağı 0,3 g/l (Bitkisel preparat)'ın uygulamasında, 0,2 thrips/çiçek, Spinosad 240 g/l ve Formetanat hidroklorür %50 uygulamalarında 0,6 thrips/çiçek, Feromon+ mavi yapışkan tuzak uygulamalarında, 0,3 thrips/çiçek seviyesinin altında kalmıştır. Bu çalışma entegre zararlı yönetimi sistemlerinde biyolojik preparatların ve tuzakların açık alanda da tripslere karşı kullanılabileceğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in Tokat province of Turkey in 2021-2022. Trips species seen in pepper cultivation areas in Tokat province were determined. During the pepper production period, from June to October in 2021-2022, sampling were performed to represent the fields in the Merkez, Erbaa, Niksar, Turhal, and Pazar districts of Tokat. A total of 7 species were identified in this study. These species are as follows; Frankliniella occidentalis (Priesner, 1932), Thrips tabaci (Lindeman), Thrips meridionalis (Priesner 1926), Chirothrips manicatus (Haliday, 1836), Aeolothrips intermedius (Bagnall, 1934), Aeolothrips fasciatus (Linnaeus, 1758) from Thripidae family and Haplothrips aculeatus (Fabricius, 1803) Phlaeothripidae family. In this study, it was determined that the dominant thrips species in pepper fields in Tokat province was F. occidentalis. The second part of the study is about the use of different control methods in thrips management. Esen and Gama sweet pepper varieties were used in this study under field conditions. Treatments were control, Orius laevigatus (Fieber), Amblyseius swirskii Athias Henriot, Azadirachtin 790 g/l + Neem oil 0.3 g/l (plant-based insecticide), Spinosad 240 g/l, Formetanate hydrochloride 50% and pheromone blue sticky trap. The trial was set up according to the randomized plot design, with plot sizes of 360x270cm, 100cm between plots, and 4 replications. Blank control was used to evaluate the efficacy of the treatments. In studies conducted in 2021 and 2022, thrips density remained below the economic damage threshold (3 thrips/flower). The trips density in O. laevigatus, A. swirskii, Azadirachtin 790 g/l + Neem oil 0.3 g/l (Herbal preparation), Spinosad 240 g/l and Formetanate hydrochloride 50% applications were 1 thrips/flower, 1.6 thrips/flower, 0.2 thrips/flower. Also in Pheromone+ blue sticky trap applications density remained below 0.3 thrips/flower. This study revealed that biological preparations and traps can be used against thrips under field conditions in integrated pest management systems.