Çinko gübrelemesinin narince (Vitis vinifera L.) üzüm çeşidinde verim ve meyve kalitesine etkisi
Effects of zinc fertilization on grape yield and fruit quality of nari̇nce (Vitis vinifera L.) grape cultivar
  1. Tez No: 411381
  2. Yazar: CEMAL ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RÜSTEM CANGİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu çalışma 2013-2014 yıllarında Tokat İli Merkezine bağlı Yaydalı Köyünde çiftçi koşullarında yetiştirilen Narince (Vitis vinifera L.) üzüm çeşidinde yürütülmüştür. Bu çalışmanın amacı yaprak, toprak ve yaprak+topraktan çinko sülfat uygulamalarının taze üzüm verimi ve kalitesine etkisini saptamaktır. Bu çalışmada Mart ortasında (kış budama zamanı) topraktan 3 farklı dozda (0- 4 ve 8 kg/da ZnSO4 ) Zn uygulaması yapılmıştır. Yapraktan Zn uygulaması ise iki farklı dozda (%0,2 ve %0,4 ZnSO4 ) ve 3 farklı zamanda (tane tutumu döneminde ve 15 gün ara ile ) yapılmıştır. Toprak+Yaprak uygulaması 4 değişik uygulama şeklinde (Toprak 4 kg/da+Yaprak% 0,2/da; Toprak 4kg/da+Yaprak% 0,4/da; Toprak 8 kg/da+Yaprak% 0,2/da; Toprak 8 kg/da+Yaprak % 0,4/da) yukarıda uygulanan dönemlerdeki gibi gerçekleştirilmiştir. Hasat zamanında, taze üzüm verimi, tane ve salkım ağırlığı, SÇKM, titre edilebilir asitlik ve pH değerleri belirlenmiştir. Ayrıca, ben düşme döneminde alınan yaprak örneklerinde N, P,K, Zn ve Fe içerikleri saptanmıştır. Çinko uygulamaları üzüm verimi, meyve kalite özellikleri ve yaprakların besin elementi içerikleri ile istatistiki olarak ilişkili çıkmıştır. Çinko uygulamaları genellikle verimi, salkım ve tane iriliğini, şırada pH yı ve yaprakların N, P, K, Fe ve Zn içeriğini artırırken, titre edilebilir asitlik ve SÇKM miktarını ise düşürmüştür.
Özet (Çeviri)
This study was carried out between 2013-2014 years at Narince (Vitis vinifera L.) grape cultivar grown in the conditions of viticultirist in Tokat. The aim of this study was to determine the effect of zinc fertilization (soil, foliage, soil+foliage) on fresh grape yield and fruit quality. In this study zinc fertilizer ( as ZnSO4 . 7H2O ) was applied to soil at the rates of 0, 4, 8 kg/da in mid-March (winter pruning time). Foliage treatment, 0,2 %, and 0,4 %, doses of ZnSO4 were sprayed to leaves ın berry set and two more times at 15 day intervals, soil+foliage application. The soil+foliage treatments was applied (soil 4 + foliage 0,2% /da; soil 4+ foliage 0,4 /da; soil 8 + foliage 0,2% /da; soil 8+ foliage 0,4 /da ) period in the above. In the harvest time, yield of fresh grape (kg/vine), bunch and berry and weight (g), amount of total soluble solids contents (%), titratable acidity (g/l), pH, were determined. Also, N,P, K, Fe and Zn contents of leaves collected from the vine at verasion period were determined. The effect of zinc applications were found to be statistically significant on grapes yield, fruit quality characteristics and nutrient elements of leaves. Zinc applications were increased generally yield,bunch and berry weights, pH, amount of N, P, K, Fe and Zn of leaves; on the other hand, total soluble solids and titratable acidity were decreased compared to the control application.