Iris orientalis Miller' in bazı farmasötik özelliklerinin araştırılması
Pharmaceutic feature research of Iris orientalis Miller
  1. Tez No: 411385
  2. Yazar: MUSA DEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BEDRETTİN SELVİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada Tokat İli çevresinde, çiçeklenme dönemi olan Haziran ayında Iris orientalis Miller bitkisi yaşadığı habitattan köklü, çiçekli ve yapraklı olarak toplanmış ve teşhisi yapıldıktan sonra taze ve sağlıklı görülen kök ve yaprak kısımları çalışma için seçilmiştir. Seçilen bu kısımlardan, antioksidan aktivitesi, antimikrobiyal aktivitesi, DNA koruyucu aktivite etkileri belirlenmek istenilmiştir. Iris orientalis Miller bitkisinin kök ve yapraklardan elde edilen özütlere diklorometan, metanol, su ve hekzan kimyasalları kullanılmıştır. Bu amaçla ulaşılan sonuçlara göre ortamda bitki kökünden ve yapraklarından elde edilen özüt konsantrasyonu arttıkça ortamdaki DPPH'ı ortamdan süpürme başarısı da doğru orantılı olarak arttığı, bitkinin hem kök hem de yaprak kısımlarından elde edilen özütlerin tümünün DNA'yı, UV ve H2O2'nin DNA üzerine hasar verici etkilerine karşı koruyucu olduğu saptanmıştır. Tez çalışmasında kullanılan mikroorganizmaların tamamı Gaziantep Üniversitesi Biyoloji Bölümü Mikrobiyoloji Laboratuarından temin edilmiştir. Iris orientalis Miller bitkisinin kök ve yaprak özütlerinin antimikrobiyal aktivitesi, 8 farklı bakteri; Staphylococcus aureus ATCC 25923, Pseudomonas aeruginosa ATCC 27853, Klebsiella pneumoniae ATCC 700603, Staphylococcus aureus ATCC 29213, Escherichia coli ATCC 25322, Escherichia coli ATCC 35128, Escherichia coli ATCC 10799, Escherichia coliATCC 8739 üzerinde denendi ve sonuçlara göre Iris orientalis Miller bitkisinin bakteriler üzerinde etkileri belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, plant of Iris orientalis Miller collected as with root, flowered and laminated form, form its habitat around the Tokat Province in the June, which is its pollination time period. After diagnosis period completed, fresh and healthy root and lamina parts are selected for study. From those selected parts, antioxidant activity, antimicrobial activity and DNA protector activity effects are desired to be detected. Dichloromethane, methanol, water and hexane chemicals are applied to the root and lamina extracts which are obtained from the plant of Iris orientalis Miller. The results that obtained by this way indicates, when the concentration of lamina and root extraction increase, efficiency of sorghum halepense of DPPH in the environment increase proportionally. Also, the protection property of root and lamina extracts over DNA from hazardous effects of ultra-violation (UV) and H2O2 was detected. All microorganisms used in the process of thesis are obtained from the Microbiology Laboratory of Gaziantep University Biology Department. Antimicrobial activities of root and lamina extracts of Iris orientalis were observed on eight, 8, different bacteria; Staphylococcus aureus ATCC 25923, Pseudomonas aeruginosa ATCC 27853, Klebsiella pneumoniae ATCC 700603, Staphylococcus aureus ATCC 29213, Escherichia coli ATCC 25322, Escherichia coli ATCC 35128, Escherichia coli ATCC 10799, Escherichia coliATCC 8739. By looking at the observed results, the effect of Iris orientalis Miller on bacteria were tried to determined.