Bazı tozlayıcı çilek çeşitlerinin Osmanlı çileğinin meyve özellikleri üzerine etkisi
Effect of different strawberry pollinators on fruit properties of local Osmanli strawberry cultivar
- Tez No: 411386
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇETİN ÇEKİÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Meyve Yetiştirme ve Islahı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada, erkek kısır ve dolayısıyla zorunlu olarak yabancı tozlanan Osmanlı çilek çeşidinde kullanılan farklı tozlayıcıların meyve özellikleri üzerine etkileri incelenmiştir. Denemede üç kültür çeşidi ve Zonguldak ili Ereğli ilçesinde Osmanlı çeşidi ile beraber yetiştirilen üç yerel çilek çeşidi tozlayıcı olarak, erkek kısır özelliğine sahip olan Osmanlı çeşidi de ana çeşit olarak kullanılmıştır. Melezlemeler öncesi tozlayıcıların çiçek tozu canlılığı ve çiçek tozu çimlenme güçleri belirlenmiş; daha sonra araştırmada kullanılan ebeveyn bitkilerin meyveleri ve altı tozlayıcı tarafından tozlanan Osmanlı çilek çeşidinin melez meyvelerinin fiziksel özellikleri, fitokimyasal özellikleri ve aroma bileşenleri incelenmiştir. Araştırma sonucunda denemede yer alan çilek genotiplerinden en yüksek çiçek tozu canlılığına sahip çeşit Kabarla (% 74,4), en yüksek ortalama meyve ağırlığına sahip melez meyve Osmanlı X Karaçilek (4,1 g/meyve) melezi, meyve iriliği ve sertliği en yüksek olan Osmanlı X Tüylü (0,89-0,83) melezi, birim meyve alanına düşen en fazla tohum sayısı Osmanlı X Kabarla (177,66) melezinde olmuştur. En yüksek suda çözünür kuru madde miktarı Osmanlı X Tüylü (%12,1) melezinde, en yüksek askorbik asit miktarı Osmanlı X Karaçilek (24,44 g/kg) melezinde elde edilirken; melezleme sonucu Osmanlı X Sweet Charlie (9 adet) melezinde en fazla aroma bileşiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of different pollinators on fruit characteris tics of to cross 'Ottoman' strawberry cultivar, which is male sterile and therefore needs to cross pollination, were studied. In the trial, as well as three standard cultivars, three local varieties provided from farmers in Ereğli district of Zonguldak, where these local varieties were grown with the Ottoman strawberry, were used as pollinators on Ottoman cultivar. Prior to pollination, pollen viability and pollen germination power of pollinator cultivars were determined; and then, the physical properties, phytochemical and aromatic components of the hybrid fruit of Ottoman strawberry, as well as the fruits of six parent cultivars used as pollinators, were analyzed. In the experiment, the highest live pollen ratio was obtained from Kabarla cultivar (74.4%). For other fruit characteristics analyzed, the highest scores were as followed; the highest average fruit weight (4.1 g / fruit) in Ottoman x Karaçilek hybrids, the firmest fruits (0.89 kg) in Ottoman x Tüylü hybrids, the highest number of seeds per fruit area (177.66) in Ottoman x Kabarla hybrids, the highest soluble solid ratio (12.1%) in Ottoman x Tüylü hybrids, the highest ascorbic acid (24.44 g / kg) in Ottoman x Karaçilek hybrids, the highest number of flavor compounds (9) in the Ottoman x Sweet Charlie hybrids were obtained.