Çinko ve bor uygulamalarının şeker pancarında (Beta vulgaris L.) verim ve bazı kalite özellikleri üzerine etkisi
Effects of zinc and boron treatments on yield and quality parameters of sugar beet (Beta vulgaris L.)
  1. Tez No: 411389
  2. Yazar: VOLKAN ŞENER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEZER ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada, çinko (Zn) ve bor (B) uygulamalarının şeker pancarının (Beta vulgaris L.) verimi, digestion miktarı ve mineral madde konsantrasyonları üzerine etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla 2013 yılında Amasya ili Ovasaray köyünde tesadüf bloklarında faktöriyel deneme desenine göre 3 tekerrürlü tarla denemesi yürütülmüştür. Denemenin Zn uygulamasında şeker pancarına topraktan 0, 300, 600 ve 900 g da-1 Zn ve yapraktan % 0, 0,25, 0,50 ve 0,75 uygulaması ZnSO4.7H2O gübresinden uygulanmıştır. Denemenin B uygulamasında şeker pancarına topraktan 0, 150, 300 ve 450 g da-1 B ve yapraktan % 0, 0,12, 0,25 ve 0,50 B uygulaması Etidot-67 (% 21 B) gübresinden uygulanmıştır. Dönemsel olarak yaprak örneklemesi yapılarak uygulamaların etkisini belirlemek için N, P, K, Zn ve B konsantrasyonlarına bakılmıştır. Denemeler sonunda topraktan ve yapraktan Zn uygulamaları şeker pancarı verimi ve digestion miktarı üzerine etkisi önemli bulunurken yapraktan uygulamaya ait Zn konsantrasyonunda da önemli artışlar gerçekleşmiştir. Kontrol uygulamasına göre topraktan Zn uygulaması verimi ortalama % 11, yapraktan Zn uygulaması ise verimi % 10,8 arttırmıştır. Bor uygulamasında topraktan B uygulaması kontrole göre verimi % 6, yapraktan B uygulaması verimi % 8,7 artırmıştır. Çinko uygulaması ile yaprakların Zn konsantrasyonlarında önemli artışlar gerçekleşmiştir. Şeker pancarına B uygulaması ile yaprakların B konsantrasyonu Temmuz döneminde 13 mg kg-1 iken yapraktan % 0,50 B uygulaması ile 28 mg kg-1 olarak tespit edilmiştir. Çalışmalarımızın sonuçları, toprakta noksanlığı durumunda uygulanan Zn ve B uygulamalarının şeker pancarının verimini ve mineral madde miktarını artırdığını ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The present research was conducted to determine the effects of zinc (Zn) and boron (B) treatments on yield, digestion ad mineral content of sugar beet (Beta vulgaris L.). Field experiments were carried out in Ovasaray village of Amasya Province in the year 2013 in randomized blocks factorial experimental design with 3 replications. For Zn treatments, ZnSO4.7H2O fertilizer was used to apply 0, 300, 600 and 900 g da-1 Zn doses through soil and 0, 0,25, 0,50 and 0,75% Zn foliar treatments. For boron treatments, Etidot-67 (21% B) fertilizer was used to apply 0, 150, 300 ad 450 g da-1 B doses through soil and 0, 0,12, 0,25 and 0,50% B foliar treatments. Periodic leaf sampling was performed and leaf N, P, K, Zn and B concentrations were determined to identify the effects of treatments. While soil and foliar Zn treatments had significant effects on yield and digestion of sugar beet, foliar Zn treatments also significantly increased leaf Zn concentrations. Compared to control treatment, as an average value, soil Zn treatments increased the yield by 11% and foliar Zn treatments by 10,8%. On the other hand, again compared to control treatment, soil B treatments improved the yields by 6% and foliar B treatments by 8,7%. Significant increases were observed in leaf Zn concentrations with Zn treatments. While leaf B concentration of foliar B treatments was 13 mg kg-1 in July, the value increased to 28 mg kg-1 in 0,50% B treatment. Current results revealed that Zn and B supplementation in case of deficit conditions improved yield and mineral content of sugar beet.