Bazı ketencik (Camelina sativa L.) genotiplerinin Tokat-Kazova şartlarında verim ve verimle ilgili özelliklerinin belirlenmesi
Determination of yield and yield related to properties of some camelina (Camelina sativa L.) genotypes in the Tokat-Kazova conditions
  1. Tez No: 411392
  2. Yazar: SAMET AYIŞIĞI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNGÖR YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışma, Camelina sativa L. türüne ait farklı genotiplerin Tokat-Kazova koşullarında kışlık ve yazlık performanslarını belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Çalışmada 11 ketencik genotipi (Vinimik 17, PI304269, CR 476/65, CR 1674/90, Ames 26665, Ames 26667, Ames 26673, Ames 26676, Ames 26680, Ames 26686, Ames 28372) kullanılmıştır. Çalışmada çıkış süresi, çıkış oranı, m2'deki bitki sayısı, kış zararı, çıkış-çiçeklenme süresi, bitki boyu, dal sayısı, kapsül sayısı, kapsülde tohum sayısı, bin tohum ağırlığı, biyolojik verim, tohum verimi, hasat indeksi, olgunlaşma süresi, yağ oranı, yağ verimi incelenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre ketenciğin kışlık ekimlerinden yazlık ekimlere göre daha yüksek tohum ve yağ verimi elde edilmiştir. Kışlık ekimlerde tohum verimi 136,4-254,6 kg/da, yazlık ekimlerde ise 34,4-79,8 kg/da aralığında değişim göstermiştir. Yağ verimleri kışlık ekimlerde 58,2-111,8 kg/da, yazlık ekimlerin ise 8,0-25,0 kg/da aralığında değişmiştir. Hem yazlık hem de kışlık ekimlerde Ames 26680 ve Ames 26686 genotipleri öne çıkmıştır. Bu çalışmada, ketenciğin kışlık olarak yetiştirilmesi tavsiye edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to determine some camelina (camelina sativa L.) genotypes based on their winter and summer sowing performance in Tokat-Kazova conditions. In this study 11 camelina genotypes (Vinimik 17, PI304269, CR 476/65, CR 1674/90, Ames 26665, Ames 26667, Ames 26673, Ames 26676, Ames 26680, Ames 26686, Ames 28372) were used. Emeregence period, emergence rate, number of plant per m2, frost damage, emergence-flowering period, plant height, number of branch, number of capsule, seed number per capsule, 1000 seed weight, biological yield, seed yield, harvest index, maturation period, oil content, oil yield were investigated. According to the obtained results, seed and oil yields of winter sowing were higher than summer sowing. In winter sowing seed yield from 136,4 to 254,6 kg/da, while in summer sowing 34,4 to 79,8 kg/da has varied between. In winter sowing oil yield from 58,2 to 111,8 kg/da, while in summer sowing 8,0 to 25,0 kg/da has varied between. Both in summer and winter sowing in Ames 26 686 genotypes have came forward. In this study, camelina cultivation for Tokat-Kazova conditions at winter were recommended.