Amasya'da yetiştirilen üzüm çeşitlerinin farklı olgunluk dönemlerindeki bazı kimyasal içeriklerinin belirlenmesi
The determination of some chemical contents in different maturation period grape varieties gown in Amasya
  1. Tez No: 411407
  2. Yazar: MURAT AYDIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADEM YAĞCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
2014 yılında gerçekleştirilen bu araştırmada, Amasya yöresinde yetiştirilen Atasarısı, Abalıkoca, Kazova, Sarıüzüm, Karaparmak, Royal, Horoz Karası, Öküzgözü, İtalya, Çavuşbesni, Tombul Üzüm, Kızılsirke, Yıldız, Kırmızı Sivri Kokulu, Sarı Kokulu, Kokulu Aküzüm, Köy Üzümü ve Civek üzüm çeşitleri kullanılmıştır. Bu çeşitler ile hasattan bir hafta önce, hasat dönemi ve hasattan bir hafta sonraki dönemlerde meyve etinde meydana gelen fiziksel (Salkım ağırlığı, 100 tane ağırlığı), kimyasal (pH, titre edilebilir asitlik ve SÇKM) ve fitokimyasal (toplam fenolik madde, toplam flavonoid ve antioksidan kapasitesi) değişimler araştırılmıştır. Bu çalışmada, çeşitlerin optimum olgunlaşma zamanı ve etkili sıcaklık (gün-derece) toplamları da ayrıca belirlenmiştir. Uyanma ile hasat arasında EST (gün-derece) değerleri en düşük 2230,3 ile Çavuşbesni çeşidi iken, en yüksek değeri 2355,60 ile Sarıüzüm çeşidi almıştır. İncelenen üç farklı dönemde; Salkım ağırlıklarının 42,88g ve 1366.01g arasında, 100 tane ağırlıkları bakımından 96,96 ile 861,63g pH değerinin 3,04 ile 4,03 arasında, titre edilebilir asitlik değerinin %0,34 - %1,03 arasında, SÇKM'nin, 14,7 – 22,3(°briks) arasında, toplam fenolik madde miktarı değerlerinin 237,12 – 1283,27mg GAE / L arasında, toplam flavonoid değerleri 142,21 - 511,29mg Kateşin / L arasında ve antioksidan kapasitesi değerleri 1,15 – 17,43 µM TE/ml arasında değiştiği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Gape varieties gown in Amasya such as Atasarısı, Abalıkoca, Kazova, Sarıüzüm, Karaparmak, Royal, Horoz Karası, Öküzgözü, İtalya, Çavuşbesni, Tombul Üzüm, Kızılsirke, Yıldız, Kırmızı Sivri Kokulu, Sarı Kokulu, Kokulu Aküzüm, Köy Üzümü and Civek grape cultivars were used in this study conducted in 2014. Physical (bunch weight, 100 berry weight), chemical (pH, Titratable Acidity and (total soluble solid) and phytochemical (total phenolics, total flavonoid and antioxidant capacity) changes of this gape varieties, were investigated at one week before harvest time, at harvest time and at one week after harvest time. The total value of optimum maturation time and heat summation requirements (degee–days) was also determined in this study. Between budbreak to harvesting period, heat summation requirements (degee–days) values of Cavuşbesni were detected 2230,3 as the lowest value, on the other hand heat summation requirements values of Sarıüzüm were detected 2355,60 as the highest value. It was observed that the value of bunch weigh changed between 42,88 and 1366,01 g, the value of 100 berry weight changed between 96,96 and 861,63g, the value of pH changed between 3,04 and 4,03, the value of titratable acidity changed between 0,34% and 1,03% the value of total soluble solid changed between 14,7 – 22,3 °brix, the value of total phenolics (mg GAE / L) changed between 142,21 and 511,29 and the value of antioxidant capacity changed between 1,15-17,43 µM TE/ml at three different period.