Tüplü asma fidanı üretiminde farklı köklendirme yerlerinin fidan randıman ve kalitesi üzerine etkileri
The effects of different rooting places on seedling quality and efficiency in the production of potted grapevine saplings
  1. Tez No: 411408
  2. Yazar: ABDULBAKİ ŞEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADEM YAĞCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışma; Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Merkezine ait fidan yetiştirme seralarında 2014 yılında yürütülmüştür. Araştırmada, tüplü asma fidanı üretiminde farklı köklendirme yerlerinin fidan randıman ve kalitesi üzerine etkileri incelenmiştir. Çalışmada, 110 R anacı üzerine aşılı Narince üzüm çeşidi masabaşında aşılanmış ve 21 gün kaynaştırma odasında bekletilmiştir. Köklendirme yerleri olarak banko, ahşap palet, malç örtü ve ahşap kasalar kullanılmıştır. Aşılı çelikler içlerinde 1:1 oranında perlit ve torf olan 1 litrelik tüplere dikilmiş ve gelişmelerini tamamlamaları beklenmiştir. Gelişimini tamamlayan fidanlarda; kök uzunluğu, kök sayısı, kök gelişim düzeyi, yaş kök ağırlığı, kuru kök ağırlığı, sürgün uzunluğu, toplam randıman, birinci ve ikinci boy fidan randımanı değerleri saptanmıştır. Toplam fidan randımanı bakımından banko uygulamasında yetiştirilen fidanlar (% 94) ön plana çıkarken, I. boy fidan randımanında ise en iyi sonuç malç örtü uygulamasında (% 70) elde edilmiştir. Yapılan çalışma sonucunda; köklendirme yeri olarak banko kullanılan uygulamaların toplam fidan randımanına, malç örtü malzemesi kullanılan uygulamaların ise I. boy fidan randımanı üzerine olumlu etkisinin olduğu saptamıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in the greenhouses for seedling growing in Research and Application Center of Tokat Gaziosmanpaşa University in 2014. The effects of different rooting places on sapling performance and quality in propagation of grape wine seedling were examined in the study. Narince grape cultivar was grafted to 110 R rootstock and was kept 21 days in stratification room. Bench, wooden pallet, mulch cover and wooden crates were used as rooting places. Grafted cuttings were planted into tubes of 1 liter filled with perlit and torf as 1:1 and be supposed to be completing its growth. Root length, number of roots, growth level of root, root fresh and dry weight, shoot length, total performance, first and second grade seedling performance were determined in young plants completing its growth. In terms of total seedling performance the seedling growing in bench had good performance with 94%, in terms of first grade seedling performance the best results were taken from mulch cover application with 70%. As a result of this study the bench application used as rooting place was found to have a positive impact to total seedling performance and mulch cover application had a positive impact to first grade seedling performance.