Tokat ve Sivas ekolojik koşullarında bazı kılçıksız brom (Bromus inermis Leyss) hat ve popülasyonlarının ot verimi ve kalite özelliklerinin belirlenmesi
Determined of forage yield and quality characteristics of some smooth bromegrass line and populations in Tokat and Sivas ecological conditions
  1. Tez No: 411423
  2. Yazar: SEZAİ GÖKALP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR KARADAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu araştırma, bazı kılçıksız brom hat ve popülasyonlarının ot verimi ve kalite özelliklerini belirlemek amacıyla Tokat ve Sivas ekolojik koşullarında 2013/2014 yetiştirme döneminde tesadüf blokları deneme desenine göre 4 tekrarlamalı olarak yürütülmüştür. Araştırmada; ana sap uzunluğu, ana sap kalınlığı, yeşil ot verimi, kuru madde verimi ile ham protein oranı ve ham protein verimi, Asit Deterjan lif (ADF) oranı, Nötral Deterjan lif (NDF) oranı, sindirilebilir kuru madde oranı ve sindirilebilir kuru madde verimi incelenmiştir. Araştırmada; Tokat lokasyonunda, incelenen özelliklerden en yüksek ana sap uzunluğu (74,1 cm), yeşil ot verimi (3478,0 kg/da), toplam kuru madde verimi (1394,8 kg/da), toplam ham protein verimi (160,5 kg/da), toplam sindirilebilir kuru madde verimi (882,3 kg/da) ve en düşük ortalama NDF oranı (% 49,4), Çeşit adayı 2' den elde edilmiş, ADF oranlarındaki değişimin istatistiki olarak önemli olmadığı saptanmıştır. Sivas lokasyonunda ise; incelenen özelliklerden en yüksek ana sap uzunluğu (128,5 cm), yeşil ot verimi (3634,4 kg/da),toplam kuru madde verimi (1192,31 kg/da), toplam ham protein verimi (152,8 kg/da) ve toplam sindirilebilir kuru madde verimi (684,7 kg/da),Çeşit adayı 2'den elde edilmiştir. İki biçim ortalamasında, en düşük ADF oranı Erzurum Islah Popülasyonundan (%39,2) elde edilirken en düşük NDF oranı 1 nolu Çeşit adayından (%59,3) elde edilmiştir. Araştırma sonucuna göre, kılçıksız bromun her iki ekolojide de başarılı bir şekilde yetiştirilebileceği, yeşil ot veya kuru ot elde etmek amacıyla Çeşit adayı 2 bölge koşulları için önerilebileceği, yetiştirme tekniklerinin saptanmasına yönelik araştırmaların yapılması gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research, was carried some smooth bromegrass lines and populations hay yield and quality characteristics to determine as a randomized complete block with 4 replications pattern in 2013/2014 growing season Tokat and Sivas ecological conditions. In the study were examined such as main stem length, main stem thickness, forage yield, dry matter yield and crude protein content and crude protein yield, acid detergent fiber (ADF) ratio, neutral detergent fiber (NDF) rate and digestible dry matter yield and digestible dry matter content.In the study, highest main stem length (74,1 cm), the highest total age herbage yield (34780 kg/ha), the highest total dry matter yield (13948 kg/ha), the highest total crude protein yield (1605 kg/ha), the lowest average NDF rate (49,4%), the highest total digestible dry matter yield (8823 kg/ha) were obtained from type candidate 2 in Tokat locations investigated characteristics. In Sivas locations; The highest main stem length (128,5 cm), the highest forage yield (36344 kg/ha), the highest total dry matter yield (11923,1 kg/ha), the highest total crude protein yield (1528 kg/ha) and the highest total digestible dry matter yield (6847 kg/ha), were obtained from type candidates 2 the investigated characteristics. In two mow average were obtained the lowest ADF rates from Erzurum Breeding Populations (39,2%), if the lowest NDF rates were obtained from type candidate 1 (59,3%).According to the survey results, smooth brome can be grown successfully in both ecology, type candidates 2 can be recommended to green grass or dry grass for region conditions. it was concluded that there are need the further research for the breeding techniques determine.