Isıl enerji depolama özellikli poli(metil metakrilat-ko-akrilonitril) mikrokapsüllerinin üretimi ve karakterizasyonu
Production and characterization of poly (methyl methacrylate-co-acrylonitrile) microcapsules with thermal energy storage property
- Tez No: 411422
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMİL ALKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Günümüzde, artan nüfus ve sanayileşmeden kaynaklanan enerji ihtiyacı, yenilenebilir enerji kaynaklarına olan ilginin artmasına ve enerjinin depolanması konusunda yapılan çalışmaların önem kazanmasına neden olmuştur. Isı enerjisinin depolanması için bilinen en ideal yol faz değişim maddelerinin (FDM) kullanılmasıdır. Bu çalışmada, etilen glikol dimetakrilat çapraz bağlayıcı kullanılarak; metil metakrilat-ko-akrilonitril kabuk yapısına sahip, n-oktadekan çekirdekli mikrokapsüller emülsiyon polimerizasyon yöntemiyle üretilerek, ısı enerjisinin mikroFDMler ile depolanabilmesi için alternatif ekonomik bir enerji depolama yöntemi araştırılmıştır. Bu çalışmada, faz değiştiren madde içeren mikrokapsül üretimi ve karakterizasyonu hedeflenmiştir. Çalışmada, ısı depolama özellikli mikrokapsül üretimi için erime sıcaklığı 22,8°C olan ısı depolama maddesi n-oktadekan parafin kullanılmıştır. Üretilen poli(metil metakrilat-ko-monomer) kabuk yapısına sahip mikrokapsüllerin kimyasal yapısı, ısıl özellikleri ve ısıl kararlılıkları, mikrokapsül ortalama çapları ve mikrokapsül görüntüleri sırasıyla Fourier dönüşüm infrared spektroskopisi (FTIR), diferansiyel taramalı kalorimetri (DSC), termogravimetrik analizler (TGA), partikül boyut dağılımı (PSD) ve polarize optik mikroskop (POM) ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, growing population and energy demand-based industrialization has led to increased interest to renewable energy sources and works on storing energy. The ideal way for the storing heat energy is using phase change materials (PCM). In this study, using ethylene glycol dimethacrylate cross-linker; methyl methacrylate-co-acrylonitrile with a shell structure; n-octadecane-core microcapsules produced by emulsion polymerization method, an energy-efficient alternative method for the storing of thermal energy can be stored by micro PCMs were investigated. In this study, it is aimed to, production of and characterization of microcapsules containing phase change materials. In operation, for producing heat storing enabled microcapsules, heat storage agent n-octadecane paraffin that's melt temperature 22.8 °C, is used. Chemical structure of the produced microcapsules that have poly (methyl methacrylate-co-monomer) accepted structure, thermal properties and thermal stability, the mean diameter of the microcapsules, and microcapsule images, fourier transform infrared spectroscopy microcapsules (FTIR), differential scanning calorimetry (DSC), thermogravimetric analysis (TGA) particle size distribution (PSD) and polarized optical microscopy (POM) were analyzed respectively.