Selenit, bromit, tellürit ve iyotitli bileşiklerde pik parametreleri üzerine kimyasal etkilerin araştırılması
Investigation of the chemical effects on the peak parameters of compounds containing selenium, bromine, iodine and tellurium
  1. Tez No: 411427
  2. Yazar: HAMİYE GENÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİL DURDAĞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada K tabakası emisyon çizgi şekilleri (yarı maksimumdaki tam genişlik (FWHM), pik merkezi (PC), asimetri indeksi (AI)) üzerine kimyasal yapı etkileri Selenyum, Brom, Tellür ve İyot içeren bileşikler kullanılarak incelenmiştir. Kα1,2 ve Kβ1,2 emisyon çizgilerinin belirlenmesinde Si(Li) dedektörü, uyarmada ise 109Cd kaynağın 22,69 keV enerjili X-ışınları ve 241Am kaynağından yayınlanan 59,5 keV enerjili γ-ışınları kullanılmıştır. Farklı bileşiklerin enerji değerlerinde kaymalar ve çizgi şekillerinde değişimler gözlenmiştir. Ayrıca koordinasyon ve oksidasyon sayısı, 4p ve 5p'deki elektron sayısı, tetrahedral, oktohedral gibi kimyasal yapı gibi parametrelerdeki değişimle, K X-ışını geçişlerinde de değişimlere rastlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, a systematic study of K series line shape was made on compounds containing Selenium, Bromine, Iodine and Tellurium to examine the influence of chemical composition. The Kα1,2 and Kβ1,2 emission spectra were measured by using a Si(Li) solid state detector. The samples were excited by 22,69 keV X-rays emitted from a 109Cd radioisotope source and 59,5 keV γ-rays emitted from 241Am radioisotope source. Energy shifts and variations in line shapes have been observed. Besides, when the parameters such as; coordination and oxidation number, number of electrons in 4p and 5p, chemical structure are changed, K X-ray transitions are changed too.