Anot çamurundaki selenyumun spektrofotometrik tayini
Spectrophotometric determination of selenium in anodic mud
- Tez No: 5303
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLER SOMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
ANOT ÇAMURüNDAKt SELENYUMUN SPEKTROFOTOMETRİK TAYİNİ (Yüksek Lisans Tezi) Güler EKMEKÇİ GAZÎ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 1988 öz Bu çalışmada, bakırın elektrolizi sırasında elde edilen anot çamurundaki selenin kantitatif olarak spektro- fotometrik tayininde kullanılabilecek uygun ortam şartla rı araştırılmış ve bulunmuştur. Asidik ortamda (0,1 M HCİ) -2 Se03 iyodürle reaksiyona girerek elementel selen ile iyot oluşur. Açığa çıkan iyot kloroform ile ekstrakte edilerek 509 nm de absorbans ölçümleri yapılarak iyot miktarı ve ona bağlı olarak da selen miktarı bulundu. -k -2 Minimum olarak 1.10 M Se03 % 5.9 hata ile tayin edile bilmektedir. Anot çamurunun bileşiminde çeşitli yüzdeler de Cu, Ag, Pb, Fe ve Te bulunmaktadır. Bu katyonlardan yüksek yüzdelerde bulunan Cu^2 girişim yapmaktadır. Sen tetik numunelerle yapılan çalışmaların sonucunda Cu+2 iyonu pH= 6-6.5 da Cu(OH)2 veya Cu_(PO.) halinde çök- -2 türülerek SeO den ayrılmıştır. Çalışmaların sonucun da anot çamurunda ortalama % 10 selen bulunduğu tesbit edildi. Kullanılan reaktiflerin kolay bulunur ve ucuz olması nedenlerinin yanı sıra görünür bölge spektrofo- tometresi ile de çalışılabilir olması nedeniyle bu me- tod tercih edilebilir. II
Özet (Çeviri)
SPECTROPHOTOMETRIC DETERMINATION OF SELENIUM IN ANODIC MUD (M.Sc. Thesis) Güler EKMEKÇİ GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September 19 88 ABSTRACT Selenite reacts with iodide in acidic solution (0,1 M HCl) to give the colored product iodine. In this work, the absorbance of iodine in chloroform is measured in order to determine the.amount of selenium in the sample. Using this method 10" 4 M selenium could be determined W/ith an error ±>f 5. 9%. The anodic mud contains Cu,Ag,Pb and Te along with öelenium. Since cupper reacts with iodide,its interference should be eliminated by precipitation. It is found that the most suitable pH for quantitative precipitation of copper is 6. At higher pH values copper is complexed with hydroxide. In a ph.osp.hate buffer of pH = 6 copper hydroxide and copper phosphate f ormed i.is filtered and iodide is added in order to react with selenite present. The 'concentration of iodine is determined from a calibration curve. The amount of selenite in anodic, mud determined with this method is the same as those found with other methods. Ill