Süreksizliklerin Değirmenağzı Mevkii Sol Tünel 2 (Zonguldak Ereğli karayolu) imalatına etkisi
Effects of the discontinuities to the construction of Left Tunnel 2 in Located Değirmenağzi (Zonguldak – Ereğli highway)
- Tez No: 411452
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM BUZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmada, Zonguldak - Ereğli Karayolu Değirmenağzı Mevkii Sol Tünel 2 (Km: 2+865-4+325) imalatında mevcut süreksizliklerin etkisi üzerinde durulmaktadır. Değirmenağzı Sol Tünel 2 güzergâhı boyunca Zonguldak Formasyonu'nun Öküşne kireçtaşı üyesi, İncivez kırıntılı üyesi ve Kapuz kireçtaşı üyesi ile Kilimli Formasyonu yer almaktadır. Çalışma tünel kazısı sırasında karşılaşılan kayaçların mühendislik özelliklerinden süreksizlik özelliklerinin araştırılması üzerine yapılmaktadır. Tünel kazısında geçilen birimlerin Q ve RMR sınıflandırma sistemlerine göre orta, orta-zayıf ve çok zayıf kaya sınıfına girdikleri belirlenmektedir. Tünel kazısı yapılacak kayacın ayrışma durumu, dayanımı, süreksizlik özellikleri, su durumu gibi birçok özelliği araştırılmaktadır. Kayacın bu özelliklerine göre farklı kazı ve destek sistemi uygulanmaktadır. Buna göre Değirmenağzı Sol Tünel 2 kazısı Yeni Avusturya Tünel Açma Yöntemi'ne uygun olarak yapılmakta olup; B2, B3 ve C2 kazı ve destek sistemleri uygulanmaktadır. Tünel güzergâhındaki kaya kütlelerindeki süreksizliklerin zemin üzerindeki etkileri ve kazı sırasında karşılaşılan sorunlar çalışmanın temel amacını oluşturmaktadır. Tünel kazısı yapılan kaya kütlelerinin zayıf birimlerden oluştuğu görülmektedir. Bu nedenle kazı sırasında; blok düşmesi, zemin akması, aşırı sökülmeler görülmekte olup, karstik erime boşluklarıyla karşılaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study deals with the effects of the existing discontinuities to the construction of Değirmenağzı District, Left Tunnel 2 (Km: 2+865-4+325). Along the tunnel construction route, Öküşne limestone, İncivez clastic rocks, Kapuz limestone ve Kilimli formation segments lie, which are the constituents of Zonguldak Formation. The study focuses on the petrography of the rocks encountered during the tunnel excavation and investigates their discontinuity features. It is known that, the segments encountered and passed through during the construction of the tunnel are classified as medium-poor and very poor, according to the Q and RMR classification systems. Many features of the rocks in construction site are investigated such as dissociation status, strength, discontinuity features and water status. Different excavation and supporting systems are applied upon the features of the rock. According to this, in the process of the construction of Değirmenağzı Left Tunnel 2, New Austrian Tunnel Driving Method and B2, B3 and C2 rock and support systems were used. The main concern of this study is based on the effects of the discontinuities of rock masses over surface and the problems encountered during the tunnel excavation. It's noticed, the rock masses that the excavation run over are poor rock units. Therefore, during the excavation, block falls, subsidence of ground, over-revelings are observed and encountered carstic dissolution cavity.