Zeminlerde karşılaşılan problemler, çözüm önerileri ve Toki Zonguldak hastane inşaatı
- Tez No: 411453
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM BUZKAN, YRD. DOÇ. DR. AHMET KARAKAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
İnsanoğlu için tarih boyunca büyük önem taşıyan, en çok kullandığı ve belki de dünyada en karmaşık olan yapı malzemesi topraktır. Toprak, üzerinde inşa edilen tüm yapıların taşıyacakları yükler, o yapılar üzerinde oluşacak çatlamalar, çökmeler ve gerilmeler zeminin fiziksel ve mühendislik özellikleri tarafından belirlenmektedir. Yapılaşma sahalarındaki zemin çalışmalarında görülen problemler genelde iki ana gruba ayrılmaktadır. İlki duraylılık (denge) olan problemler, zemin kütlesinin kırılması (göçmesi) anındaki durumuyla ilgilenir. Yüklenen bir temel altındaki zeminin göçmesi (kırılması), şevin kayması, bir dayanma duvarın öne kayarak devrilmesi vb., duraylılık problemlerine örnek olarak verilebilir. İkinci grup problemler de deformasyon problemleridir. Böyle problemlerde zemin kütlesinin, kırılma veya göçme olmadan önceki durumuyla ilgilenilir. Bu durumda oluşan yer değiştirme veya gerilmelerin belirlenmesi istenilir. Zeminler her zaman kendi ağırlıkları altında bulunurlar. Zeminlere herhangi bir dış yük etkidiğinde, zemin içindeki gerilmelerde, yükün etkidiği alanın altında daha fazla olmak üzere, değişmeler meydana gelmektedir. Yapılan bu çalışmada; zemin iyileştirmenin önemi amaçlanmaktadır. Zemin araştırması sonucunda ortaya çıkan, zemin etüt raporu ile deprem yönetmeliğine uygun olacak şekilde bir zeminin taşıma gücü belirtilerek zeminlerde karşılaşılan problemler ve çözümleri belirlenmiştir. Belirlenen problemler çözümlenme çeşitleri ile sıralanmaktadır. Bu çalışmada Toplu Konut İdaresi tarafından yaptırılan, Zonguldak 400 Yataklı Hastane İnşaatı alanı örnek uygulama olarak seçilmiştir. Burada yapılacak inşaatta projede belirlenen blokların yapı uygunluğu zemin açısından kontrol edilmiştir. Yapılmış zemin etüt raporları incelenmiş ve çalışma alanında ek zemin etüdü, yer radarı ve sismik-sismik masw çalışmaları yapılmıştır. Çalışma alanında uygun hatlar belirlenerek çalışmalar yapılmıştır. Alandaki istinat duvarlarının duraylılığı incelenmiş ve çözümler üretilmiştir. Çalışma alanında meydana gelebilecek problemlere çözümler üretilerek, yapının ve çevre duvarlarının güvenli yapılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Building material soil of great importance that the use of human beings throughout history, is the most frequently used, perhaps the most complex in the world. Soil, built on the loads they carry the entire structure, it will occur on structures cracks, depressions and stress is determined by physical and engineering properties of the soil. Problems encountered in the construction area of the ground work is usually divided into two main groups. The first stability (balance) the problems, breakage of the ground mass (collapse) deals with the immediate situation. The collapse of the ground below a foundation additions (fracture), the sliding slope, roll forward slide of a retaining wall, etc., are examples of stability problems. The second group of problems are the problems of the deformation. In such a mass of soil problems, it dealt with the previous situation without breakage or failure. This change in the state being formed or desirable to determine the stress. Soil always exist under their own weight. When any external load impact on the ground, the stress in the ground, including more area under the influence of load changes occur. Performed in this study; It aims of the importance of soil improvement. The ground resulting survey, soil investigation report on problems and solutions encountered in a ground mechanic indicating the carrying capacity is determined to be in compliance with earthquake regulations. It is lined with the kind of resolve identified problems. In this study, commissioned by Toplu Konut İdaresi Zonguldak 400 Bed Hospital Construction has been selected as the sample application. Building blocks that determine the eligibility of the project in terms of construction to do here is check the ground. Examined in the study area made ground surveys and additional soil investigation reports, ground penetrating radar and seismic MASW-seismic studies were carried out. Studies was carried out by determining appropriate lines in the study area. Examined the stability of retaining walls and solutions are manufactured in the area. Generating solutions to problems that may occur in investigated area are intended to make the building safe and enclosure wall.