Polilaktik asit - soya yağı türevli polimer blendlerinin biyobozunurluk özelliklerinin incelenmesi
Investigation of bi̇odegradability properties of pla- soybean oi̇l derivatives polymer blends
- Tez No: 411465
- Danışmanlar: PROF. DR. BAKİ HAZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Paketleme malzemeleri olarak kullanılan çoğu polimer, yenilenebilen fosil kaynaklardan üretilir. Bu ürünler, doğada bozunduklarında toksit özellik göstererek çevreye zarar verir. Şimdilerde, doğayı korumak için yenilenebilen kaynaklardan üretilen biyobozunur plastik malzemeler üzerine çalışılmaktadır. Polilaktik asit (PLA), biyobozunur bir polimerdir ve petrol bazlı plastiklerin özelliklerine benzer özellikler göstermesinden dolayı alternatif olarak kullanılmaktadır. Soya yağı bitkisel yağ türleri içinde yer alır. Biyobozunur bir maddedir. Polilaktik asitin kullanım koşullarını iyileştirebilmek için soya yağı kullanılacaktır. Bu çalışmada; ticari soya yağı (Sy),epoksi soya yağı (ESO) ve oda sıcaklığında güneş ışığı altında hava ortamına maruz bırakılarak elde edilen polimerik soya yağı peroksidi (PSy-peroksit) olmak üzere 3 çeşit soya yağının Polilaktik asit ile karıştırılarak PLA-Soya blendleri elde edilmiştir. Meydana gelen polimerler, FT-IR, GPC, SEM, TGA, çekme-germe test analizleri yardımıyla karakterize edilmiştir. Çalışmanın ikinci kısmında, fosfat tamponu ve bakteri oluşmasını engellemek için kullanılan sodyum azitten oluşan çözelti ile hazırlanan PLA-Soya blendlerinin biyobozunurluk testi yapılmıştır. Biyobozunurluk sonrası polimerler GPC, SEM, TGA analizleri yardımıyla karakterize edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Most polymers that are used as packaging materials, is produced from renewable fossil sources. These materials are toxic when they decompose in nature and damage to the environment. Currently, to protect the nature it is also being studied biodegradable plastic materials produced from renewable sources. Poly (lactide acid) is biodegradable polymer and due to it shows similar properties of petroleum based plastics are used as an alternative. Soybean oil takes place in vegetable oil species. It's biodegradable material. Soybean oil will be used in order to improve the conditions of Poly (lactid acid). In this study, PLA-Soybean oil derivatives blends was obtained by mixture with PLA of three varieties soybean oil including commercial soybean oil (Sy), epoxide soybean oil (ESO) and polymeric soybean oil (PSyox) which obtained by exposing to day light in the air at room temperature. Polymers were characterized by FT-IR, GPC, SEM, TGA and strain-stress testing analysis. In the second step of work, biodegradability testing of PLA-Soybean oil derivatives blends was performed by phosphate buffer and sodium azid solution that is used to prevent the formation of bacteria. After biodegradability testing, polymers were characterized by GPC, TGA and SEM analysis.