Biyokompozitlerde Arayüzey ve Plastikleştirici Etkisinin İncelenmesi
Investigation of Interface and Plasticizing Effect inBiocomposite
  1. Tez No: 821454
  2. Yazar: İBRAHİM ŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KUTLAY SEVER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyomühendislik, Makine Mühendisliği, Bioengineering, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokompozit Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokompozit Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Polilaktik asit (PLA) kırılgan ve pahalı bir polimerdir. Bu çalışmada kullanılan katkılar ile PLA'nın kırılganlığının azaltılması ve oluşan maliyetin düşürülmesi amaçlanmıştır. PLA içerisine plastikleştirici olarak ticari epoksilenmiş soya fasulyesi yağı (ESBO) ve sabun yapımında kullanılan zeytin ve ayçiçeği yağlarından elde edilen maleiklenmiş zeytin yağı (MOO) ve maleiklenmiş ayçiçeği yağı (MSO) katılmıştır. Ayrıca maliyeti düşürmek için Enginar Sapı (ES) ve ara yüzey etkileşimini geliştirmek için silan ve PLAg-MAH malzemeleri eklenmiştir. Bu sayede, malzemelerin kırılganlığı azaltılmıştır ve üretim maliyeti düşürülmüştür. Modifiye edilmiş yağlar ağırlıkça %0-10 oranında PLA matris içerisine katılmıştır. Ayrıca ES partikülleri kullanılarak kompozitler üretilmiştir. Üretilen on dokuz adet kompozit malzemenin mekanik, termal, fiziksel özelliklerinin değişimleri ve yüzey morfolojileri incelenmiştir. Daha sonra en iyi mekanik özelliklerin elde edildiği yağ oranı ve ES oranı kullanılarak, içerisine ağırlıkça %0-2 oranlarında silan ve PLAgMAH ilave edilmiş yedi farklı kompozit daha üretilmiştir. Elde edilen deneysel verilere göre, PLA'nın çekme dayanımı 66,51 MPa iken, %2 PLAg-MAH katkılı PEO malzemenin çekme dayanımı 38,68 MPa ve %2 silan katkılı PEO malzemenin çekme dayanımı 39,47 MPa olarak bulunmuştur. PLA, PEOP2 ve PEOS2 malzemelerinin elastisite modül değerleri sırasıyla 2203, 1870 ve 1941 MPa olarak elde edilmiş olup Izod darbe dayanım değerleri ise sırasıyla 13,04, 14,05 ve 10,95 kJ/m2 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Polylactic acid (PLA) is a fragile and expensive polymer. In this study, it is aimed to reduce the fragility of the composites produced with the additives used and obtain cost reduction. Composite materials were produced using commercial epoxidized soybean oil (ESBO) as plasticizer, and maleinized olive oil (MOO) and maleinized sunflower (MSO) oils from olive and sunflower oils, which were used in soap making. In addition, the Artichoke Stalk (ES) was added to reduce the cost, and silane and PLAgMAH materials were added to improve the interface interaction. In this way, the fragility of the materials has been reduced and the production cost has been reduced. Modified oils were incorporated into the PLA matrix at a rate of 0-10% by weight. In addition, composites were produced using ES particles. The changes in the mechanical, thermal and physical properties of the produced nineteen composite materials and the morphology of the surfaces were investigated. Then, by using the oil and ES ratio, where the best mechanical properties were obtained, 0-2% by weight silane and PLAg-MAH were added and seven different composites were produced. According to the experimental data obtained, the tensile strength of PLA was 66.51 MPa, the tensile strength of 2% PLAg-MAH added PEO material was 38.68 MPa and the tensile strength of 2% silane added PEO material was 39.47 MPa. The elastic modulus values of PLA, PEOP2 and PEOS2 materials were obtained as 2203, 1870 and 1941 MPa, respectively, and Izod impact strength values were found as 13.04, 14.05 and 10.95 kJ/m2, respectively