Postmodern dünyada birey olarak mimar
Architect as an individual in postmodern world
  1. Tez No: 411512
  2. Yazar: SERKAN DUMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA İLHAN ALTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Mimarlık mesleği, dolayısıyla da mimar ortaya çıktığı günden bu yana varlığını sürdürmektedir. Her çağ için mimar aynı isimle anılan birisi olmuştur ancak çalışma ve üretme biçimi değişimler göstermiştir. Dünyayı şekillendiren sosyal değişim ve oluşumların mimarları oldukça yakından etkiliyor olması gerekir. Buradan hareketle, mesleki durum dışında mimar, insani anlamda da değişimlerden etkilenmiştir. Bu tez çalışmasının amacı, mimarları bir özne olarak değerlendirerek, değişen dünyada nasıl konumlandıklarını ve modernite sonrası ortaya çıkan bireyleşmeden ne kadar etkilendiklerini araştırmaktır.“Mimar”ın tarihsel süreçteki konumlanma biçimi dünya–Türkiye karşılaştırmasıyla incelenmiş ve de günümüz postmodern dünyasında, mimar kelimesinin yüklendiği anlam sorgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Architecture and accordingly architect, has been continuing its existence since it first appeared. Architect has been referred with the same name for each century. Yet, there was differentiations in the working and productivity style. The architects are expected to be closely influenced by the global developments and social changes. Based on this, besides his job, architect has been influenced by the developments as a human being as well. The aim of this thesis is to evaluate architects as a subject and investigate how they position in the changing world and how they are affected by the individualism as a result of modernity. The position of the“architect”in historical process has analyzed with comparison of World- Turkey. Also, what is assigned to the meaning of the word“architect”in today's postmodern world has questioned. In this questioning, the relation of architect and individual is the primary research subject.