The Apperance of postmodernist techniques in the from of black humor and metafiction in Kurt Vonnegut Jr's 'Cat's Cradle' and 'Slaughterhouse-Five'
Postmoderist tekniklerin Kurt Vonnegut Jr.'ın 'Cat's Cradle' ve 'Slaughterhouse-Five' romanlarında kara mizah ve kurgu ötesi biçimlerinde ortaya çıkışı
  1. Tez No: 52782
  2. Yazar: CEM KILIÇARSLAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MELDAN TANRISAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET Kurt Vonnegut Jr. (1922 - ) Amerikan edebiyatının yaşamakta olan en seçkin ve ünlü isimlerinden birisidir. İlk eserini (“Report on the Barnhouse Effect”) 1950'de yayınlayan yazar 2. Dünya Savaşı sonrası dönemde adım gittikçe artan bir sıklıkla duyurmuş ve birçok uluslararası çalışma ve incelemenin de odak noktası olmaya hak kazanmıştır. Adı özellikle 19601ar sonrası Amerikan romanı konusunda geçmektedir. Kurt Vonnegut, yaşadığı ve yazdığı dönemin sanat ve toplum alanındaki dünya görüşü olarak kabul edilen postmodern akım ile beraber değerlendirilmektedir. Tanımlanması güç olmakla beraber, postmodernist kuramın çerçevesi içine alınabilen konu, yaklaşım ve teknikler Vonnegut' in eserlerinin hemen hemen hepsinde sergilenmiştir. Her ne kadar ortaya çıkış tarihi daha eskilere dek götürülebilse de postmodernism genellikle 2. Dünya Savaşı sonrası Batı Dünyası ve Uygarlığı içerisinde oluşan derin düşkınkhğı, var olan değer yargılarının sorgulanması ve kültür anlayışının değişmesi tanımlanyla açıklanmaya çalışılmaktadır. İnsan ve toplum arasındaki ilişkilerde belirleyici olan çeşitli kurumların varlığı ve güvenilirliğinin şüpheye düşmesi, yalnızca edebiyatta değil tüm sanat dallarında, mimaride ve hatta toplum ve siyaset bilimlerinde bile ilgi ve çalışma konusu olmuş ve postmodernizm yaşamakta olduğumuz dönemin hayat felsefesi olarak değerlendirilmiştir. 19601ar Amerika' sındaki karmaşa ortamında en önemli yapıtlarım vermeye başlayan Kurt Vonnegut Jr., gerek ülkenin içinde bulunduğu durumun bireyler ve hayatları üzerindeki etkileri, gerekse bu sorunsallara getirdiği çözüm önerileri ile çağdaşlarından birçok eleştirmence ayrı tutulmuştur. Yaşanılan karmaşa ve bu karmaşanın dönüştürülmeye çalışıldığı düzen denemeleri Kurt Vonnegut Jr. 'm Cat's Cradle (1963) ve SlaughterHouse-Five (1969) adlı iki eserini kendisinin başyapıtları haline getirmiştir. Her iki romanda da gözlenebilen postmodernist kurmacanın teknik ve biçemleri görünürde yapay ve zaman zaman saçmalığa (absurd) kaçan bir boyutam ulaşmakta ve her iki eserde de insanın umutsuzluğu birer kıyamet teması ile sergilenmektedir. İnsanın değil daha çok insancıllığın yok olduğu bu simgesel kıyametler aracılığıyla Kurt Vonnegut, Batı uygarlığı ve düşüncesinin yaşamakta olduğu kriz ve bunalımın Amerikan toplumunun hayatındaki etkilerini ustaca sergilemektedir. Her iki romanda da gerek karakterlerin benlik sorunları, gerek yaşadıkları kötü ve olumsuz olayların kaçınılmazlıkları, onları içinde bulundukları zaman ve uzamda alternatifler aramaya sürüklemektedir. Aranılan düzen anlayışının karmaşanın içinde bulunan uyum ve huzur olduğu savı Kurt Vonnegut ve romanları üzerinde derin tartışmalar yaratmıştır. Bir kısım eleştirmen Vonnegut' u mücadeleci bir aydın gibi davranmayıp sorunlardan kaçtığı ve fantazinin getirdiği huzuru çözüm olarak sunduğu gerekçesiyle eleştirmiş, bir diğer grup ise görünürdeki bu savın aslında Vonnegut' un kendi açıklamaları ile beraber değerlendirildiğinde bu saptamanın tam tersini yansıttığını söylemişlerdir. Yazarın genel amacının ise bizzat bu çelişkili durumun getireceği gerilimi canlı tutmanın aslında aydının görevi olduğu, eserlerinin umutsuz görülen sonlarında asımda dikkatle incelendiğinde umut kırıntıları vermekte olduğu söylenebilir. Sonuç olarak ise yazar kendi sunduğu dünya ve evren görüşünün özgünlüğüyle beraber postmodernist kuramın içinde ayn bir yere sahip olmuştur.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Kurt Vonnegut Jr. (1920 - ) is one of the most distinguished and famous names of American literature. Having published his first story in 1950 (“Report on the Barnhouse Effect”), the writer has gained an ever-increasing publicity in the Post- World War U period and has become the focus of many national and international study and researches. His name is generally associated with the American novel in the 1960s. Kurt Vonnegut Jr. has generally been considered together with postmodernism which was the term used to describe the artistic and social philosophies of the age he has been living and writing in. Although there are great difficulties in defining the postmodernist theory, Kurt Vonnegut, in almost all of his works, represents certain approaches and techniques which can be included in the postmodernist literature. Despite certain efforts tracing back the sources of postmodernist theory to earlier times, the theory is predominantly accepted as a total disappointment, a questioning of the present and established values and norms and an immense change in the definition of culture in the Western world and civilisation after World War JJ. The general suspicion on the validity and existence of certain elements in the relationship of the individual and society has caused a considerable academic interest in not only literature but also all branches of art, architecture and even social and political sciences. Thus postmodernism has become the life-philosophy of the era we are living in. Kurt Vonnegut Jr., who began to publish his most outstanding works in the chaotic atmosphere of the 1960's America, has, according to many critics, soon gained a unique place among his contemporaries because he dealt with both the effects of the new life conditions on the lives and personalities of the individuals, and his solutions to these problematique issues.The chaos and the propositions of order into which this chaos is tried to be transformed, are two main themes of his masterpieces Cat's Cradle (1963) and SlaughterHouse-Five (1969). In both novels, the techniques and qualities of postmodernist fiction- reaching the degree of absurd at times- can be observed and in both novels the hopeless situation of man is presented in the form of a doomsday, an apocalypse. With the help of these symbolic doomsdays, in which not only the human race but also humanity faces a total extinction, Kurt Vonnegut is able to reach a masterly representation of the crisis and depression in modern American life. Due to their personalities and their negative experiences, the characters in the two novels are led to a search for alternatives in life. The assertion that the order which can replace this chaotic life can only be found in the harmony and peace in the chaos itself, has created a great debate on Kurt Vonnegut himself and his works. One group of critics has blamed Kurt Vonnegut for not being a combative intellectual and for being an escapist. But another group has claimed that this theory of order in disorder, when considered under the light of Vonnegut' s own explanations, reflects just the opposite, that is, the author offers certain alternatives, though they may be in the form of illusions. Vonnegut' s main aim is to show that, it is the writer's duty to keep the tension brought about from the two contradictory situations alive. When carefully inspected, the seemingly hopeless endings of his works, are in fact mixed with great promises for the future and as a result, with the originality of his vision of life and universe, he occupies a unique place in postmodernist literature.