Marmara Denizi balast numunelerinde mikroorganizmaların tespiti ve giderimi
Identification and removal of microorganisms from ballast water in Sea of Marmara
- Tez No: 411511
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN PARLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deniz Bilimleri, Çevre Mühendisliği, Marine Science, Environmental Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Son zamanlarda hızla gerçekleşen, uluslararası ve kıtalararası ulaşım, daha ucuz ve güvenilir olması nedeniyle deniz taşımacılığında önemli ölçüde artış meydana getirmiştir. Bu artış gemi kökenli deniz kirliliğinin artmasına sebep olmuştur. Deniz kirliliği, deniz ekolojisinin bozulması, insan sağlığının olumsuz yönde etkilenmesi ve ülkelerin ekonomisinde ciddi boyutlarda zararların ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. Deniz taşımacılığında ortaya çıkan tehdit unsurlarından en önemlilerinden birisi balast suyudur. Bu kapsamda, balast suyu ile taşınan zararlı istilacı türlerin bölgeler arası taşınımının önüne geçebilmek için IMO tarafından zorunlu kılınan sınırlandırmalar dikkate alınarak E.Koli, fekal koliform, salmonella ve enterekok bakterileri Marmara Denizi'nin beş farklı noktasından alınan balast numunelerinde analiz edilmiştir. Özellikle gemi trafiğinin yoğun olduğu düşünülen bölgeler dikkate alınarak gemilerden kaynaklanan kirliliğin önemi ortaya konulmuştur. Ayrıca bu çalışmada, fiziksel bir arıtma düzeneği (membran) kullanılarak tespit edilen türlerin giderimi araştırılmıştır. Sonuç olarak, beş farklı bölgeden alınan balast numunelerinde özellikle gemi trafiğinin yoğun olduğu bölgelerde mikrobiyolojik kirlenmenin IMO tarafından belirtilen standartların üzerinde olduğu tespit edilmiştir. Bu türler fiziksel bir arıtma düzeneğinden geçirildikten sonra salmonella enterekok ve fekal koliform bakterilerinin tamamen giderilebildiği fakat E.koli ve diğer koliform bakterilerinin gideriminin yeterli düzeyde gerçekleşmediği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the importance of maritime transport in the intercountry and intercontinental transports rapidly increase due to cheaper and more reliable. Because of rapidly increasing ship traffic, the need to regulations related to maritime safety and pollutants arisen from ships have come into prominence. Marine pollution may have negative consequences for human health, ship safety and the maritime and coastal environments. Among them, the studies have been focused the role of ballast water on marine environment pollution and their treatment aspects. In this study, the ballast water samples were taken from the various regions of the Sea of Marmara. It is investigated to presence of E. coli, fecal coliform, salmonella and enterococci by using membrane filtration method. Removal of the identified species was also examined by using a physical treatment unit. The highest total number of pathogen bacteria species was identified in the ballast water. The observed bacterial values were found to be over the International Maritime Organization (IMO) limit values. After the membrane filtration method was adopted, it was seen that although enterococci, salmonella and fecal coliform were completely removed, E. coli and other coliforms have not been sufficiently eliminated. As a result, it is determined that biofouling increases with rise of ship traffic.